Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Žádná účelovka. Babiš byl svědkem fungování právního státu

Expremiér by měl být rád: účastnil se férového procesu, soudce Jan Šott se k němu choval korektně

Autor: Matěj Stránský
Autor: Matěj Stránský

Andrej Babiš, jeden z nejmocnějších politiků a zároveň z nejbohatších lidí v Česku, se v pondělí dočká verdiktu, zda je vinen v případu údajného dotačního podvodu, který měl spočívat v nelegálním vylákání padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo. Ať už soudce Městského soudu Jan Šott vynese jakékoli rozhodnutí, důležitou zprávou o téhle zemi je, že se Babiš před soud dostal. Ukazuje to, že právní stát funguje tak, jak má, a měří stejně i těm nejvýše postaveným.

Ani kandidát na prezidenta si nemůže být jistý, že unikne, když udělá něco nekalého (pokud to tak vyhodnotí policie a státní zastupitelství). Babiš může stokrát opakovat, že se stal obětí politického procesu, a také to říká. Jeho slova je však nutné číst jako součást jeho tradiční rétoriky a obhajoby, s níž se chce všemi způsoby vyhnout trestu (hrozí mu podmínka a zaplacení pokuty, ale soud ho může zpřísnit). Kdo chodil na soud s Babišem nebo o něm sledoval zprávy v médiích, musel si odnést jednoznačný obrázek. Žádná „účelovka“ - jak by řekl Babiš - to nebyla.

Politik se účastnil férového procesu, soudce Jan Šott se k němu choval korektně. Nijak ho nepoškozoval, Babiš měl dostatek prostoru přednést argumenty na svoji obhajobu. A využil toho ne na sto, ale na dvě stě procent. Veřejná žaloba nebyla Šottem nijak zvýhodněna, všichni měli stejná práva. Šott vedl soud věcně, suše, držel se zákonů, byl klidný a empatický. Babiš by měl být za takový přístup rád: i když po tom netoužil, byl v praxi svědkem nalézání spravedlnosti.

Jak to dopadne, ví v tuhle chvíli asi jen soudce Šott - i to je dobrá zpráva o právním státu. Svědčí to o tom, že proces nebyl zaplacený a zmanipulovaný. Pro Babiše to jistě není příjemné, ale v podobně nejisté situaci se dnes a denně ocitá řada dalších lidí, která čeká na vynesení rozsudku. Když bude s verdiktem nespokojený, může se stejně jako oni odvolat a nový soud bude – věřme, že opět nepředpojatě – posuzovat, zda mu nebylo v prvé instanci ukřivděno.

Když Babiš mluví o politizaci procesu, argumentuje nyní zejména tím, že soud zasahuje do prezidentských voleb. Rozsudek padne čtyři dny před prvním kolem, v němž Babiš společně s Petrem Pavlem a Danuší Nerudovou patří k favoritům. To však není problém soudce Šotta, řadu zpoždění způsobil Babiš a jeho advokáti různými průtahy a procesními kličkami. V situaci, ve které je, je jen kvůli sobě. Od začátku až do úplného konce.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].