Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Kontext

Ztracený ve svém světě, zrazený synem. Babiš přednesl závěrečnou řeč

V procesu Čapí hnízdo zazněly všechny závěrečné řeči, rozsudek by měl být vynesen v pondělí

Andrej Babiš u soudu, 4. leden 2023 • Autor: Matěj Stránský
Andrej Babiš u soudu, 4. leden 2023 • Autor: Matěj Stránský

Během závěrečné řeči obžalovaného Andreje Babiše došlo k neobvyklé situaci. Předčítal už více než hodinu ze svých papírů, aniž zaregistroval, že ho už téměř nikdo neposlouchá. Dokonce i členové soudního senátu měli skloněné hlavy a vypadali, že jsou duchem mimo. Babiše určitě v ten okamžik nevnímal ani žalobce Jaroslav Šaroch, ani obhájci, spoluobviněná Jana Nagyová, ani přítomné desítky novinářů. V ten okamžik to prostě nešlo, Andrej Babiš monotónním hlasem četl úryvky z knihy, které neměly nic společného s případem jeho údajné spoluúčasti na padesátimilionovém dotačním podvodu. Expremiér, kandidát na prezidenta, jeden z nejbohatších Čechů, šéf vlivného hnutí nudil tím, jak moc byl mimo meritum věci.

Byl to závěr dvoudenního maratonu závěrečných řečí žalobce, tří obhájců a dvou obžalovaných. I všichni Babišovi „předřečníci“ drželi dlouhé řeči, byly ale k věci.  Jana Nagyová se snažila prokázat, že to, co se událo během vyvedení Čapího hnízda z Agrofertu v roce 2008 a následnou žádostí o padesátimilionovou dotaci, nebylo trestným činem. Zopakovala, že nejednala ani v nejmenším s úmyslem někoho podvést (což by muselo být v případě odsouzení prokázáno), ale pro dobro Čapího hnízda. A že nikdo tehdy netušil, jak bude vypadat legislativa kolem udělování dotací malým firmám - a že tak zákony, které byly v roce 2008 velmi nejasné, nemohla vědomě porušit.

Také obhájci samozřejmě - velmi zasvěceně s pomocí mnoha odkazů na zákony a judikaturu -  tvrdili, že žádný trestný čin nemohl být spáchán, a vyjmenovali desítky důvodů proč. Tvrdili, že úmysl, který je k prokázání podvodu nutný, se žalobě nepodařilo Janě Nagyové prokázat. Přišli s výkladem, že Čapí hnízdo mělo podle nepříliš jasných zákonů nárok na dotaci, i když bylo personálně propojeno s Agrofertem; tak proč by Nagyová a Babiš, tajili, konspirovali a podváděli? To jen Andrej Babiš měl podle výkladu obhajoby zájem, aby se nevědělo, že majitelem Čapího hnízda jsou jeho děti - a ne kvůli dotaci, ale aby se naučily pod anonymním krytím podnikat.

Žalobce Jaroslav Šaroch ve své závěrečné řeči naopak pomocí velké řady indicií a svědectví vytvořil řetězec, který může prokazovat podvod a zneužití evropských peněz. Jak bylo Čapí hnízdo vyvedeno z Agrofertu na Babišovy rodinné blízké, pak požádalo o dotaci, dostalo čtyřsetmilionový úvěr a inkasovalo reklamní peníze z Agrofertu, který si pak podniky impéria odečetly z daní. Jak bylo Čapí hnízdo vráceno do Agrofertu, když uplynulo povinných pět let vymezených zákonem, kdy muselo být kvůli inkasované dotaci samostatné. A jak bylo prokázáno, že se příbuzní  Andreje Babiše na chodu a rekonstrukci sídla a nakládání s dotací nijak nepodíleli. O všem, naprosto o všem, rozhodoval Andrej Babiš, jediný majitel Agrofertu, který na dotaci sám o sobě neměl nárok.

Proces byl do velké míry i rodinnou tragédií. Jedním z významných svědků, kteří dosvědčují podvodné úmysly, je Andrej Babiš mladší. V době, kdy měla na něj být převedena část podniku, aby „se naučil podnikat“, byl prokazatelně v USA,  o nabytí akcií nic prý nevěděl a nepodepsal nikdy žádné dokumenty. Podle Babiše juniora z něj udělal otec bílého koně, aby jej využil k podvodnému získání dotace.

Vzhledem ke schizofrenii Babiše mladšího se zásluhou obhajoby často mluvilo o jeho schopnosti vypovídat před policií a soudem tak, aby si byl vědom, co říká, a dosahu toho, co říká. Babiš otec celou dobu před soudem tvrdí, že jeho syn kvůli nemoci není schopen nést odpovědnost za své jednání. Jenže soudní znalkyně, psychiatrička a psycholožka potvrdily, že Babiš junior si byl při výpovědích plně vědom svého konání. Zjednodušeně, že jednal jako psychicky zdravý člověk. Babiš otec přesto tvrdil opak a využil skoro celou závěrečnou řeč, aby o tom auditorium přesvědčil.

Citoval ze starších psychiatrických posudků, které jeho verzi o jisté nepříčetnosti syna potvrzovaly. Citoval z korespondence své bývalé ženy, policejních dokumentů, umanutě konstatoval, že jeho syn je neschopen rozpoznat fakta a že on jako otec to ví nejlépe. Dlouze četl úryvky z knihy Hany Demeterové, která spáchala loni sebevraždu, ale předtím stačila zveřejnit svoji údajnou elektronickou korespondenci s Babišem juniorem. Předčítal vybrané pasáže dlouhé minuty a dodával „tady to máte černé na bílém“.

Autor: Matěj Stránský
Autor: Matěj Stránský

Nijak ovšem nedoložil věrohodnost a pravdivost citovaného: většina citací se nijak netýkala ani procesu, ani důvěryhodnosti jeho syna. „Tato kniha prokazuje, že celou dobu jde o politický proces,“ vysvětloval, proč předčítá. Nezastavil ho ani soudce Jan Šott, který Andreje Babiše dvakrát upozornil, že citace souvisejí s procesem jen velmi okrajově a nejsou pro věcné dokazování nijak relevantní. Babiš trval na svém a soudce musel akceptovat, že Babiš má při závěrečné řeči právo obhajovat se, jak chce.

Tak došlo v soudní síni k jisté shodě. Každý se věnoval sám sobě, svým myšlenkám a předčítání Andreje Babiše nevěnoval nikdo valnou pozornost. Andrej Babiš se věnoval také sám sobě, skloněn nad papírem, uzavřen ve světě, v němž evidentně nepřesvědčoval soud, ale sám sebe, že jeho syn byl zmanipulován novináři a politiky, aby poškodil otce. A nakonec to řekl nahlas, s jistým vnitřním podivením: jak to mohl udělat syn, kterému dal nejlepší školy, dvanáct a půl milionu korun na dům a spoustu dalších věcí. Když zmínil těch dvanáct a půl milionů korun, významně se na několik vteřin odmlčel a rozhlížel se po soudní síni, jaké má to sdělení dopad na přítomné.

V pondělí by měl být vynesen rozsudek. Andrej Babiš i Jana Nagyová oznámili, že se  vynesení verdiktu nezúčastní. Žalobce požaduje pro oba obžalované tříletý trest s podmíněným odkladem na pět let. Babiš by měl zaplatit navíc pokutu deset milionů korun, Jana Nagyová pět set tisíc korun. Rozsudek bude vynesen v týdnu prvního kola prezidentských voleb, v nichž patří Andrej Babiš – i přes své trestní stíhání – mezi tři hlavní favority.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].