Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Začátek konce Andreje Babiše?

Volební model pro ČT naznačuje propad hnutí ANO

Andrej Babiš po krajských volbách • Autor: Milan Jaroš
Andrej Babiš po krajských volbách • Autor: Milan Jaroš

Na taková čísla není Česko už roky zvyklé. Hnutí ANO mělo dlouhodobě dvojnásobnou podporu než druhá nejsilnější strana. V novém volebním modelu pro Českou televizi, který vypracovala společnost Kantar, má ANO jen 24,5 procenta a druzí Piráti devatenáct. Do Sněmovny by se navíc nedostali komunisté ani sociální demokraté. Jde o interpretační zkratku, protože je třeba počítat se statistickou chybou. Nicméně co to všechno znamená? Je to začátek konce hnutí ANO a Andreje Babiše?

Takový propad ANO rozhodně nelze bagatelizovat, stejně jako si nelze nevšimnout nárůstu některých opozičních stran. A to ještě ani nevznikly ony předvolební bloky Pirátů a STAN na jedné straně a ODS, KDU-ČSL a TOP 09 na straně druhé. Přesto je na širší závěry dost času.

Do parlamentních voleb zbývá rok, za tu dobu se může stát strašně moc věcí. Až třetina voličů se v posledních letech rozhoduje až v den voleb, takže je třeba připomenout základní pravidlo: volební modely nepředvídají budoucnost, pouze zachycují současnou náladu ve společnosti. Po tolika letech, kdy se ANO drželo nad třiceti procenty, je ale evidentní, že se něco mění.

Minimálně to, že společnost objevuje skutečnost, že Andrej Babiš není dokonalý. Zní to banálně, ale mnoho lidí tomu věřilo a někteří stále věří. Babiš měl roky štěstí, protože ekonomika rostla a vyhýbaly se nám vážnější problémy. Koronavirová krize však dokonale odhalila všechny jeho slabiny - aroganci, nekoncepční řízení, rozdělování společnosti, populismus, zmatečnost… A všechny tyto slabiny mají konkrétní a vážné dopady. Volební model tak minimálně ukazuje, že obraz Andreje Babiše praskl.

Po krajských a senátních volbách to navíc bude další moment, jenž mentálně posílí opozici, která už byla hladová po dobrých zprávách. Jestliže ukáže veřejnosti schopnost spolupracovat, může sbírat voliče, kteří budou hledat kompetentnější správu země.

Uvidíme, co přinesou další výzkumy veřejného mínění. Pokud i další měsíce potvrdí tento trend, nepůjde už jen o výkyv. A Andrej Babiš může skončit v opozici. Zadarmo to ale rozhodně nedá.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].