Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Vizitka staronového šéfa NKÚ: tři sta kontrol, padesát trestních oznámení

Poslanci rozhodli o šéfovi Nejvyššího kontrolního úřadu - opět jím bude Miloslav Kala

Miloslav Kala • Autor: Lukáš Oujeský
Miloslav Kala • Autor: Lukáš Oujeský

Aktualizace, 16:30: Prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) bude dál Miloslav Kala. Sněmovna ho ve středu zvolila kandidátem na jmenování do čela úřadu.  

Před dvěma dny skončil po devítiletém mandátu ve funkci prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslav Kala. Ve středu by měla sněmovna vybrat nového šéfa NKÚ v tajné volbě. Vládní koalice se dohodla, že na post navrhne opět Miloslava Kalu. Když Respekt před měsícem oslovoval představitele a šéfy stran vládní koalice, neměli ještě zcela jasno, koho do čela jedné z nejvýznamnějších tuzemských institucí chtějí. Nakonec, tak trochu i pod tlakem okolností, navrhují dosavadního dlouholetého šéfa.

Tajná volba je ovšem ošemetná. Nic nenaznačuje, že by Kala neměl uspět, ale tajné volby, kdy mají politici možnost skrýt svůj názor na věc, dopadají někdy překvapivě. Ostatně v okamžiku, kdy se tento článek dostane do rukou čtenářů, by měl být výsledek znám. Kala by měl projít - a také prošel - i proto, že výsledky kontrol pod jeho vedením docela korespondují s vládním programem kabinetu Petra Fialy i výhradami koalice vůči vedení země minulou vládou.

Letmo si to připomeňme třeba na výroční zprávě NKÚ zveřejněné loni v dubnu. „Konstatujeme dlouhodobou neschopnost státu dokončit zásadní projekty, které mají přinést pozitivní dopad na život občanů nebo výkonnost země. Společným jmenovatelem nezanedbatelné části problémů je také to, že stát nedokáže jednat cíleně, ať už jde o budování infrastruktury, digitalizaci, energetiku nebo sociální oblast,“ píše se ve zprávě.

Pokud jde třeba o digitalizaci, pokračuje zpráva, kontroloři spočítali, že tuzemská ministerstva na ni v letech 2016 – 2020 vydala 67 miliard korun, aniž mezinárodní srovnání s jinými zeměmi EU zaznamenalo jakékoli zlepšení. A tak dál. NKÚ provedl pod Kalou a viceprezidentkou Zdeňkou Horníkovou na státních úřadech přes tři sta kontrol, podal padesát trestních oznámení a policie si vyžádala od NKÚ na sto padesát informací.

NKÚ má ústavní nezávislost a právo kontrolovat hospodaření mnoha státních úřadů a institucí. Může držet na uzdě pokusy státu a jeho představitelů „rozhazovat“ peníze podle svého. Může - a jak zmíněno výše, dost často to dělá - podat trestní oznámení. Výsledky svých kontrol zveřejňuje - i laik si ve zprávách může najít informace, jak se chovají jeho političtí favorité či outsideři. Úřad nemá výkonné pravomoci ve smyslu, že by rozdával pokuty, ale je opravdovým kontrolorem dodržování pravidel demokracie a velkým pomocníkem občanů, v nichž je trochu aktivní zvídavosti.

Pokud nebude Kala zvolen, povede úřad prozatímně jeho zástupkyně Zdeňka Horníková. Té ale končí devítiletý mandát v dubnu, potom by ji nahradil nejstarší člen patnáctičlenného kolegia – což by bylo už velmi provizorní řešení. NKÚ v současné době předsedá sdružení evropských kontrolních dvorů Eurosai, což v branži představuje velkou míru respektu k českému úřadu v zahraničí. Miloslav Kala si počíná ve funkci „šéfa“ Eurosai podle dostupných informací zdatně, což by mohl být další „pomocný bod“ při rozhodování poslanců.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].