Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Rozvolňování: Další past na opozici

Jestli bude u otevírání země asistovat, převezme odpovědnost za dění v kritické chvíli

Andrej Babiš a Jan Blatný • Autor: Aktuálně.cz - Jakub Plíhal
Andrej Babiš a Jan Blatný • Autor: Aktuálně.cz - Jakub Plíhal

Je to jen pár dní, co se demokratická opozice ocitla v pasti své unáhlené politiky - a už je na dohled další jámy. Tím, že pomohla prostřednictvím hejtmanů vrátit do hry nouzový stav, a tedy udržet zavřené obchody, fitness centra či lyžařská centra, má evidentně pocit, že musí něco vynahradit té části společnosti, která se na rozvolnění těšila. Nemohla si však  vybrat horší načasování.

Kdo ponese odpovědnost

Andrej Babiš i Karel Havlíček mluví o otevírání obchodů či škol a vždy dodají, že se tak děje na základě požadavku opozice. Evidentně to má fungovat jako alibi pro případ, že začne přibývat nemocných a mrtvých. Středeční tisková konference ministra zdravotnictví a jeho náměstka zněla apokalypticky, ale prý je možné zkoušet otevírat společnost, protože opatření stejně nikdo nedodržuje. Když doteď motivační řeči vlády nebrala společnost vážně, proč by nyní měla?

Ve chvíli, kdy se mluví o rozvolňování, vyskakují na mobilu následující zprávy ČTK:  V úterý přibylo v Česku 12 486 potvrzených případů covidu. - Čeští pendleři budou muset v Sasku předkládat potvrzení o důležitosti své profese. - Během dvou nebo tří týdnů může být situace v celé zemi stejná jako v uzavřených okresech, řekl Blatný. - Hraniční přechod Rozvadov je dočasně neprůjezdný. - V osmi regionech se může podle UZIS kvůli šíření nakažlivější mutace vyčerpat kapacita jednotek intenzivní péče. V pěti už do konce února.

Evidentně se ocitáme v kritické chvíli, možná vůbec nejtěžším momentu celé pandemie. Takhle vážnou situaci nelze řešit v duchu Hoří, má panenko – tedy  že se bude apelovat na to lepší v nás, na chvíli se zhasne a bude se čekat, co se bude dít. Máme tvrdé restrikce a tvrdou pandemii. Stát není schopen občany motivovat a opatření vymáhat. Kam za takových okolností otevření Česka povede?

Frustraci lze chápat, po neskutečném chaosu vládního přístupu se vyčerpala trpělivost nemalé části společnosti. Vláda měla některá opatření rozvolňovat v době, kdy jsme měli lepší čísla. Tehdy byla zbytečně přísná. Opačný postup ale v tuhle chvíli nedává smysl. Lepší je chvíli počkat a sledovat, jak se bude situace v nemocnicích vyvíjet.

Jestli u toho bude opozice asistovat, převezme za dění odpovědnost. Že se tak stane, dokládá i jeden z nejabsurdnějších facebookových statusů v dějinách českých politických stran. ČSSD vytvořila obrázek, na kterém stojí: „‘Už toho máme dost. My máme všechno zavřené a v Česku začne večírek?‘ Michael Kretschmer, saský premiér. MEZINÁRODNÍ OSTUDA: VÝSLEDEK PRÁCE OPOZICE.“

To už není výsměch, ale drzost. Vládní strana, která nese odpovědnost za několikaměsíční ostudu, obviňuje opozici, která přitom nemůže o rozvolnění jakkoli rozhodnout. Vše má ve svých pravomocích vláda. A v ní sedí ČSSD. Mohl by ji o tom někdo informovat?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].