Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

První diskuze: Petr Pavel se bránil, Andrej Babiš byl ztracený

Vítěz prvního kola zatím nedokázal nastolit vlastní témata

První kolo prezidentských voleb ve štábu ANO • Autor: Milan Bureš
První kolo prezidentských voleb ve štábu ANO • Autor: Milan Bureš

První verbální souboj mezi finalisty prezidentské kampaně Petrem Pavlem a Andrejem Babišem se uskutečnil v poněkud netypické podobě. Deník si na středu připravil online setkání, během kterého se diskutující i moderátorka nacházeli na různých místech a byli připojení pouze na dálku. To předznamenalo povahu i průběh debaty, která nakonec trvalo něco kolem třiceti minut.

Že ale nepůjde o diskuzi moderovanou jen pro formu, se ukázalo hned na začátku, když Kateřina Perknerová oba kandidáty upozornila, že dostanou prostor pouze za situace, kdy budou mluvit věcně. Tomu mnohem častěji dostál generál ve výslužbě než bývalý premiér a šéf hnutí ANO, který i proto dostával slovo o trochu méně. Navíc v této formě bylo těžší v případě nesouhlasu skákat do řeči, což je Babišovým zvykem.

Jinak Babiš pokračoval – byť umírněněji – ve své strategii, kterou nastolil hned sobotní tiskovou konferencí ve volebním štábu po vyhlášení výsledků prvního kola. Mluvil o tom, že Petr Pavel je provládní kandidát, chce omezovat svobodu projevu a navyšovat daně - a na rozdíl od Babiše má sponzory, takže není „nezávislý“. Moderátorka Babiše nutila mluvit konkrétněji, ale na otázky typu „jak přesně chce Petr Pavel omezit svobodu projevu?“ nebo „jak by mohl zvýšit daně, když se nejedná o pravomoc prezidenta“ nedokázal expremiér srozumitelně odpovědět a občas působil ztraceně.

Podobně striktní postup nicméně platil i pro Petra Pavla. Například na začátku debaty řekl, že Andreje Babiše podporuje proruský tábor v Česku a moderátorka chtěla znát důvody takového tvrzení. Pavel vysvětlil, že Babišova nepravdivá tvrzení o tom, že chce zatáhnout Česko do války, používá dezinformační scéna. Řešila se rovněž otázka Babišových prohlášení, že Petr Pavel coby voják chystá Česko zatáhnout do války, nicméně i ta zůstala pouze na úrovni vzájemných reakcí bez vysvětlení širších souvislostí – tedy že nic takového z pozice prezidenta není právně ani politicky možné a jestli jsou takové lži v kampani eticky přípustné.

První debata po prvním kole tak nepřinesla nic překvapivého. Šéf ANO se snažil do odpovědí dostat základní fráze, které proti Petr Pavlovi nyní používá, Petr Pavel spíše vysvětloval a reagoval na svého soupeře. Opět se ukázalo, že zatím nedokázal nastolit vlastní téma, které by se neodvíjelo od problémů a osoby Andreje Babiše.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].