Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Převratné rozhodnutí Ústavního soudu: Ani prezident nesmí lhát

Možná se brzy dočkáme odsouzení Miloše Zemana za lži o Ferdinandu Peroutkovi

Prezident při projevu na TV Prima; ilustrační foto
Prezident při projevu na TV Prima; ilustrační foto

Je zvláštní tomu říkat dobrá zpráva, ale dosud to zkrátka neplatilo: ani prezident nesmí lhát. A pokud lže, musí se za to omluvit. Rozhodl o tom nyní Ústavní soud - a vzhledem k tomu, že Miloš Zeman lže často, máme (alespoň formálně) opět o něco větší šanci bránit se mocným.

Naděje pro Peroutku

Miloš Zeman před čtyřmi lety v TV Barrandov prohlásil: „Zdeněk Šarapatka je člověk, který kdysi pracoval, teď nevím, jestli v Lidovém domě nebo Úřadu vlády, už je to hrozně dávno, ale vím, že jsem ho vyhodil pro neschopnost.“ Zdeněk Šarapatka byl Zemanův poradce, který se rozhodl postavit jeho podlým praktikám v době, kdy byl premiérem. V týmu poradců totiž vznikaly různé kompro materiály, mimo jiné proti tehdejší vlivné političce ČSSD Petře Buzkové. Díky Šarapatkovi se vše dostalo na veřejnost, proto se mu Zeman po letech mstil výmyslem, že byl vyhozen pro neschopnost. Naštěstí se Šarapatka rozhodl bránit a dal věc k soudu.

Musel projít klasické kolečko, kdy se všichni tvářili, že prezidenta není možné žalovat, protože v ústavě se píše: „Prezident republiky není z výkonu své funkce odpovědný.“ Člověk nemusí mít právní vzdělání, aby chápal, že se to nevztahuje na osobní projevy prezidenta. Nicméně český stát – politici, úředníci, soudy – se většinou hlavy státu bojí, takže se tváří, že se nic neděje. Až doteď.

Ústavní soud neřešil spor Šarapatka vs. Zeman, protože výroky zasahující do cti Šarapatky „nejsou v ústavní stížnosti zpochybňovány“, a „pravdivostí výroku či zásahu do osobní cti se tak nezabýval“. Řešil jen to, jestli je vůbec možné bránit se prezidentovi, když o někom lže.

A konstatoval: „Nutno zdůraznit, že aby šlo o veřejné projevy prezidenta republiky, jimiž je dotvářen výkon jeho funkce, musí být u nich, případně jejich částí, jsou-li oddělitelné, dána potřebná souvislost s výkonem jeho funkce. Půjde-li o projev, který vybočuje z rámce výkonu funkce prezidenta republiky (tj. půjde-li o projev mimo výkon funkce prezidenta ve smyslu čl. 54 odst. 3 Ústavy a mimo úřední postup prezidenta ve smyslu čl. 36 odst. 3 Listiny), pak z pohledu ústavního práva není nic, co by bránilo tomu, aby za případnou újmu jím způsobenou odpovídal prezident jako soukromá osoba podle obecných předpisů soukromého práva.“

To je dobrá zpráva bez ohledu na to, kdo je nyní prezident. Bude to chránit i další pokolení. Svítá naděje, že se tak brzy dočkáme odsouzení Miloše Zemana za jednu z jeho nejsprostších lží vůbec. A sice za tvrzení, že Ferdinand Peroutka napsal o Adolfu Hitlerovi, že je gentleman. Peroutka tato slova nikdy nenapsal, naopak si za svou zásadovost vysloužil pobyt v koncentračním táboře. To naštěstí Zemana nečeká, stačí se omluvit. Možná to neudělá stejně, charakterně se mohl zachovat už několikrát, ale soudy už mají cestu volnou. Jak by řekl klasik, 2 + 2 se nerovná pět.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].