0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentář13. 9. 20223 minuty

Plán pro Česko, ale jinak, než slibuje Babiš

Předseda ANO se opět představil v disciplíně, ve které s ním nelze soutěžit

Říká se, že pokud se nedá v něčem soutěžit s Andrejem Babišem, pak je to rozdávání z eráru. Premiér nejrychleji se zadlužujícího státu v EU (tím bylo Česko vloni) dosud vždy dokázal sáhnout do státní kasy hlouběji než jeho političtí soupeři, a to platí tuplem i teď, kdy je v opozici a sahat do kasy může jen symbolicky.

ANO minulý týden představilo svůj Krizový plán pro Česko, materiál stínové vlády ANO obsahující 28 opatření, jak čelit zdražování spojenému s ruskou válkou na Ukrajině. A čtenářům se smyslem pro ekonomickou realitu muselo zatrnout. Najednou se zdá, že žádný populismus tady dosud nebyl dost populistický ve srovnání s tím, co Babiš a jeho lidé představili teď.

↓ INZERCE

Pokud Fialova vláda rozhodla o zastropování cen silové elektřiny na úrovni zhruba 240 euro za MWh, což byla cena v polovině letošního června, Babiš slibuje přibližně 60 euro. Tím by spadly ceny dokonce na úroveň loňského dubna, tedy daleko před začátek války. Ale tím to nekončí. Předseda ANO by také rozdělil mezi domácnosti a firmy sto miliard korun ze zisků ČEZ.

Babiš by také do Vánoc vyplatil všem důchodcům mimořádnou dávku šest tisíc korun. A zatímco Fialova vláda podpořila rodiny s dětmi jednorázovým příspěvkem pět tisíc korun určeným na každé nezaopatřené dítě do 18 let, štědrý Babiš by vyplácel stejnou částku každý měsíc až ho jara 2023, a dokonce do 26 let.

Všichni už to vědí

Všechno z té laviny slibů tady nevyjmenujeme, ale ještě zmiňme, že Babiš by také zastropoval ceny základních potravin, zavedl městskou hromadnou dopravu zdarma, osvobodil penzisty a studenty od placení vlaků a autobusů, jako to dělal dřív. Zlevnil by hypotéky nebo ekologické vytápění rodinných domů. Rozdal by státní půjčky na byty a „okamžitě spustil družstevní výstavbu“. Zrušil by důchodcům rozhlasový a televizní poplatek.

Všechny sliby jsou založené na tom, že by vláda vzala peníze a nekomplikovaně je dala všem v té které skupině obyvatel. Nemluví se o motivaci k úsporám, o potřebnosti, o náznaku chytré sociální politiky.

„Já myslím, že všichni už vědí, že za naší vlády bylo líp,“ zopakoval Babiš své hlavní politické heslo na tiskové konferenci, kde plán proti krizi představoval. Nelze pochybovat o tom, že tak si skutečně mnoho lidí zmíněné sliby vyhodnotí. Zároveň nelze pomíjet ani nedávnou zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu o hospodaření právě v časech, kdy bylo podle Babiše líp. Rychlost zadlužování byla vloni tak rychlá, že to podle NKÚ i podle šéfa Rozpočtové rady vlády Mojmíra Hampla ohrožuje Česko jako zemi s udržitelnými státními financemi.

Potřeba žít líp je naprosto přirozená. Ovšem hranice, kdy český stát začne vydělávat především na splácení dluhů, není daleko.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].