Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika, Redakce, Společnost

Nenápadné dědictví Babišovy éry: dálnice se nemusí prosazovat jen silou

Dohoda s aktivisty se vyplatila, na Jaroměř se bude jezdit rychle a bezpečně

 Stavba dálnice D11 u Hradec Králové; červen 2021
 • Autor: Profimedia
Stavba dálnice D11 u Hradec Králové; červen 2021 • Autor: Profimedia

Stát v pátek 17. prosince otvírá u Hradce Králové další kus nové dálnice směrem na Polsko a jedním z pozvaných je i vůdčí postava spolku Děti Země Miroslav Patrik. Oficiální pozvánka pro muže, o němž premiér Andrej Babiš veřejně prohlásil, že je “největším škůdcem pro náš život”, není až tak překvapivá. Na zdárné dostavbě dvaadvacet kilometrů dlouhého úseku mezi Hradcem a Jaroměří má totiž zásluhu neobvyklá dohoda mezi Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) a právě spolkem Děti Země uzavřená před třemi lety.

Děti Země se objevily na stavbě D11 ze stejných důvodů jako na jiných stavbách dálnic: začaly hájit zájmy lidí dotčených invazivní stavbou. V praxi to znamenalo v zásadě banální věc – požadovaly splnění podmínek, které stavařům v přípravném řízení vytýčily specializované státní instituce a které měly zmírnit dopady stavby i později samotné dálnice na okolí. Šlo například o požadavek pravidelně kontrolovat hluk na stavbě nebo kácet stromy v jejím okolí tak, aby to co nejméně poškodilo přírodu. Jinde Děti Země rovněž některé stanovené podmínky rozporovaly jako špatně formulované, a tedy obtížně kontrolovatelné.

ŘSD ovšem v rámci své neblahé tradice námitky aktivistů podcenilo nebo rovnou ignorovalo. Ti se tedy začali v rámci svého občanského práva obracet na soud a povolení stavby se protahovalo.

V praxi šlo o obvyklou výměnu arogance a neschopnosti na straně státu a důslednosti či vytrvalosti na straně aktivistů, které obvykle vedou k tomu, že se stavby dálnic táhnou dlouhé roky. U Hradce ale došlo ke změně. Územní řízení jako základní dokument stavby bylo vydáno v roce 2014. V létě 2018, kdy hrozilo další podání k soudu a další prodleva, uzavřelo ŘSD s Dětmi Země dohodu. V ní se stavaři zavázali k splnění připomínek a Děti Země stáhly rozklad proti vydání stavebního povolení.

Dnes, kdy je zmíněný úsek dálnice hotový, si Miroslav Patrik pochvaluje, že ŘSD dohodu dodržely, i když na slavnostní otevření prý kvůli nedostatku času nepojede. Podobnému postupu se však podle svých slov nebrání ani u dalších staveb a nakloněný by mu mohl být i stát. Z čela ŘSD sice před časem odešel generální ředitel Jan Kroupa, který dohodu s Patrikem uzavřel, ale jeho nástupce Radek Mátl už také stihl projevit sklony k jednání a kompromisu, když se nedávno dohodl se spolky dozorujícími stavbu dálnice D35 u Litomyšle.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].