0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře24. 3. 20225 minut

Kreml prohrává souboj technologií, tedy i válku na Ukrajině

Putin nechává filtrovat provoz internetu a dělá z Ruska ostrov

Před čtrnácti dny začalo Rusko pracovat na možném odstřižení své sítě od světového internetu. Ruský úřad pro dozor nad komunikacemi nařídil, aby provozovatelé stránek do 11. března přešli na ruské webhostingy a ruské DNS servery. Což podle kybernetických expertů může znamenat přípravu na to, aby občané Ruska měli přístup jen na vnitřní, místně tvořenou síť Runet, z níž by se jen obtížně dostávali na běžnou světovou síť.

Důvody uzavření ruského kybernetického prostoru jsou zřejmě dva. Za prvé, lepší obrana před kyberútoky ze zahraničí, za druhé větší cenzura elektronické komunikace ruských občanů.  K lepší obraně Ruska před útoky hackerů ale přechod na ruské webhostingy a DNS servery nevedl. Jak zveřejnilo ministerstvo pro digitalizaci, zaznamenává Ruská federace v posledních dnech bezprecedentní útoky na weby úřadů. „Pokud dříve jejich síla ve vrcholných okamžicích dosahovala 500 gigabajtů, nyní je to do jednoho terabajtu. Jsou dvakrát až třikrát silnější než dříve zaznamenané nejvážnější incidenty,“ citovala ruská média vyjádření ministerstva.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Ministerstvo tedy internet neodstřihlo, protože ruská ekonomika je podle expertů závislá na světové síti podstatně víc, než zřejmě tušilo vedení Kremlu. V minulosti už sice ruské úřady vyzkoušely vypnutí sítě a přechod na jejich Runet - a zjistili, že technicky je to možné. Vláda by odstřihla občany od informací, jenže zároveň by zřejmě selhalo fungování země, jejíž ekonomika je napojena na infrastrukturu světového internetu. Ministerstvo digitalizace začalo tedy podle svých slov provoz internetu filtrovat – což je rovněž obrana proti kyberútokům.

V posledních týdnech se k řadě útoků na Rusko přihlásilo hnutí Anonymous, volné sdružení hackerů či hackerských skupin. Napadli řadu ruských serverů včetně televizních kanálů, odvysílali ukázky z kremelské agrese na Ukrajině, napadli s největší pravděpodobností i servery, které jsou propojeny s ruskými špionážními družicemi a systémy navádějící rakety dlouhého doletu na cíl. Napadají i servery obchodních skupin, které se nestáhly po zahájení ruské agrese na Ukrajinu z Ruska.

Anonymous nemají základnu ani žádné webové stránky, výsledky útoků zveřejňují na Twitteru nebo vůbec. Pod akce skupiny se přitom dají skrýt operace jiných hackerů, třeba i státních ze zemí NATO nebo Izraele. Rusko se v oblasti kybernetiky dostalo do velké defenzívy. A důsledkem nejsou jen napadené weby, ale především špatná komunikace a organizace ruských jednotek útočících na Ukrajině.

Zjednodušeně, Ukrajina má zásluhou špičkové západní technologie nad Ruskem navrch - počínaje satelity a systémy Awacs a konče třeba Elonem Muskem poskytnutým systémem Starlink, který umožňuje bránící se zemi elektronicky komunikovat. Rusko má více konvenčních zbraní, které umožňují vraždit civilisty a ničit města. Ukrajina má k dispozici technologie, které umožňují efektivně ničit ruskou armádu.

Podobné je to v kybernetickém souboji. Rusové patřili třeba podle světoznámé izraelské expertky na „odhalování hackerů“ Mayi Horowitz (deset let pracovala pro tamní tajné služby) spolu s Čínou, Íránem a KLDR mezi čtyři země, které zaměstnávaly a využívaly stovky hackerů na útoky proti jiným zemím. Po zahájení konvenčního útoku na Ukrajinu se tak čekala i kybernetická invaze Ruska na Ukrajinu a do některých východních zemí NATO.

Ukrajina je sice pod ruskými kybernetickými útoky, nejsou však nijak masivní a neničí zásadně tamní infrastrukturu. Jen málo Rusové podnikli proti jiným zemím a oproti předpokladům jsou podstatně méně aktivní. Experti se přiklánějí k dvěma možnostem, proč tomu tak je.

Rusové se pomalým, ale jistým odstříháváním od sítě připravují na jakousi kruhovou obranu proti kyberútokům, a přitom chystají sami nějaký masívní útok z mnoha milionů počítačů na světě, které mají jejich hackeři pod kontrolou. Druhá možnost také pracuje s přípravou kruhové obrany odstřižením od světové sítě. Podle téhle alternativy však ze strany Ruska k žádnému zásadnímu kybernetickému útoku nedojde - a pokud se Kreml o něco takového pokusí, nebude problém útok odhalit a předejít mu. Protože se zdá, že ruské IT technologie nejsou dost sofistikované, aby z nich byl veden útok, který by kybernetickou infrastrukturu nějaké země vážně poškodil.

Odborníci se přiklánějí k druhé variantě. Rusko podle nich kybernetickou válku prohrává a odchodem špičkových firem z Ruska (a taky úprku stovek tamních IT expertů za hranice) se situace pro Kreml bude zhoršovat. I když má Moskva spoustu zbraní a munice, nemá moc šancí na Ukrajině „vyhrát“, protože na to nemá dost chytrou výbavu. Nemůže vyhrát ani kybernetickou, a tím pádem ani informační válku.

Pro Kreml to není úplně slibný výhled. Samozřejmě otázkou stále je, co jaderný kufřík v ruce diktátora Putina.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].