14A_jaros
Ivan Bartoš a Vít Rakušan zahajují volební kampaň • Autor: Milan Jaroš

Piráti a STAN představili čtvrt roku před podzimními volbami potenciální ministry a ministryně ve své možné budoucí vládě; dohromady jde o více než čtyřicet jmen. Dvacet tři kandidátů odhlasovala členská základna Pirátů, zbytek dodalo hnutí STAN. Není to novinka, stínové ministry tu kdysi mívala jak ODS, tak ČSSD. Část z nich už před volbami připravila reformní návrhy a s nimi pak strany oslovovaly veřejnost.

Jistě, nebývalo vždy pravidlem, že stínový ministr se po vyhraných volbách stal i ministrem skutečným: do sestavování vlády se logicky promítala řada věcí, včetně nutnosti najít kompromis s koaličními partnery. S nástupem a dominancí Andreje Babiše každopádně tohle víceméně ustalo. Současný premiér tahal a tahá kandidáty na ministry jako králíky z klobouku. Nerozhoduje to, že se někdo v dané oblasti politicky profiluje, důležitější bylo, že mu někdo zrovna padl do oka, někdo mu dotyčného doporučil – nebo o něj někdy zavadil jako kdysi Vladimír Menšík o tři oříšky pro Popelku.

Reklama
Reklama

Vrcholem personálních kotrmelců byl výběr ministra zdravotnictví. Původně jím udělal svého mladého poradce Adama Vojtěcha, pak ho postupně nahradil epidemiologem Romanem Prymulou, lékaři Janem Blatným a Petrem Arenbergrem, aby se ve finále opět vrátil k Vojtěchovi. Proč a podle čeho se Babiš rozhodoval, často nevěděli ani ti nejzkušenější babišologové.

01
Autor: Milan Jaroš
02
Autor: Milan Jaroš
03
Autor: Milan Jaroš
04
Autor: Milan Jaroš
05
Autor: Milan Jaroš
06
Autor: Milan Jaroš
07
Autor: Milan Jaroš
08
Autor: Milan Jaroš
09
Autor: Milan Jaroš
10
Autor: Milan Jaroš
11
Autor: Milan Jaroš
12
Autor: Milan Jaroš
13
Autor: Milan Jaroš
14
Autor: Milan Jaroš
15
Autor: Milan Jaroš
16
Autor: Milan Jaroš
17
Autor: Milan Jaroš
18
Autor: Milan Jaroš
Celá fotogalerie Zavřít fotogalerii

V tomhle směru je návrat k jisté personální přehlednosti politiky sympatický a faktem je, že kandidáti, které Piráti a STAN vybrali, se v daných resortech již nějakou dobu profilují. Řada jmen samozřejmě není překvapením: kandidátem na premiéra je šéf Pirátů Ivan Bartoš, vnitro by chtěl vést šéf koaličních Starostů Vít Rakušan. V některých resortech je i slušný nával, například na školství Piráti posílají tři lidi: poslance Lukáše Bartoně a k tomu Andreu Hoffmannovou a Víta Šimrala. STAN by tam zase rád viděl senátora a bývalého rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka a poslance-matadora Petra Gazdíka. Druhdy spíše opomíjený resort jako by tak konečně vystupoval do popředí v souladu s tím, jak se o vzdělávání začalo mluvit.

Ministerstvem, kde je naopak jen jeden kandidát, je obrana – tu by chtěl předseda poslanců STAN Jan Farský. V návrzích na ministry převládají muži, je jich třicet šest, žen je osm. Piráti a STAN počítají i se dvěma (ne tak zcela) novými resorty, záležitostmi Evropské unie a informatikou. Dříve tato ministerstva existovala: vicepremiérem pro EU býval Alexandr Vondra, informatiku mimo jiné kdysi vedl současný manažer PPF Vladimír Mlynář.

Jména teď tedy Piráti a STAN mají, další týdny ukážou, jak s nimi budou pracovat. Zda dodají jejich kampani potřebnou energii, zda to budou oni, kdo vyrazí za občany; jestli budou veřejnosti vysvětlovat své plány a zaujmou ji. A na druhé straně, zda se za ně jejich koalice postaví, pokud nevzbudí u voličů pozitivní reakce, nebo budou odsunuti. Zatím se Piráti a STAN se předvedli jako parlamentní opozice, pokud se jejich kandidáti v kampani osvědčí, mohlo by to ještě zvýšit šance na návrat skutečné politiky, nikoli jejího provozování coby pouhého marketingu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundra-stihly kopie

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte