Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Zemanova klukovská pomsta za Tchaj-wan

Prezident chce krev: místo komunikace a domluvy rovnou řeže hlavu

Prezident při projevu na TV Prima; ilustrační foto
Prezident při projevu na TV Prima; ilustrační foto

„My koordinujeme zahraniční politiku a troufám si říct, že ji koordinujeme mnohem víc než předchozí prezidenti a vlády,“ řekl nedávno v České televizi ředitel zahraničního odboru prezidenta, dlouholetý kariérní diplomat Rudolf Jindrák. Faktem je, že česká zahraniční politika zní už mnoho let mnoha hlasy. Bylo to vidět nedávno při návštěvě amerického ministra zahraničí Mikea Pompea v Praze. Něco jiného se k důležitým otázkám, jako je dostavba jaderných Dukovan nebo ochrana před čínskou špionáží, dozvěděl od Hradu, něco jiného od vlády - a ještě jinak zněly hlasy ze Senátu.

Už v tenhle moment tedy bylo jasné, že Jindrákova později vyřčená slova jsou v lepším případě zbožným přáním, v horším bohapustým vychloubáním. Nyní koordinace zahraniční politiky Hradem dostala zcela nový rozměr. Prezident Miloš Zeman o víkendu na televizi Prima prohlásil, že nadále nebude zvát na setkání nejvyšších ústavních činitelů druhého nejvýše postaveného politika v zemi, předsedu Senátu Miloše Vystrčila. Odůvodnil to Vystrčilovou právě skončenou cestou na Tchaj-wan, kterou označil za „klukovskou provokaci“ - a proti níž s dalšími ústavními činiteli v minulosti byl.

Stopka pro Vystrčila znamená, že Zeman si koordinaci zahraniční politiky ve skutečnosti představuje tak, že všichni musí poslušně hlásat jeho postoje - a ty, kteří se od toho odchýlí, stihne jeho msta. Kdyby byl Zeman kluk na pískovišti, mávl by nad tím člověk rukou. Jenže on je pořád prezident a způsob, jakým se chová, útočí na samou podstatu demokratického státu, v němž by měli být jeho ústavní činitelé spolu schopni komunikovat a domlouvat se na klíčových otázkách správy a řízení země. A v případě odlišných názorů - jako nyní měli v otázce Tchaj-wanu - by pak spolu mohli gentlemansky nesouhlasit. I tím se buduje a posiluje politická kultura v zemi. Zeman ale rovnou řeže hlavu; chce krev, masarykovská dobrá správa země ho nezajímá.

Pomstít Vystrčilovi se nechce jen on, odvetu mu slíbila i Čína, která Tchaj-wan považuje za svoji vzbouřeneckou provincii. Před pár dny Peking prohlásil, že šéfa Senátu přiměje zaplatit vysokou cenu. Tady se ale ukázala síla spojenců. Jako nepřístojná tahle slova odmítli evropští spojenci v čele s Německem a Francií, přidalo se i Slovensko. Vystrčil tedy jedná se západní podporou - což je něco, čemu se Zemanovi už roky nedostává.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].