33A_jaros
Robert Šlachta ve Šternberku • Autor: Milan Jaroš

Robert Šlachta přišel s dalším temným „odhalením“. Podle něj se Reportéři ČT a konkrétně Marek Wollner před lety rozhodli ututlat korupční aféru kolem Petr Hlubučka. „Ano, čtete dobře, pořad se točil už v říjnu 2019 a minimálně na začátku roku 2020, kdy ředitel Dvořák tenhle dopis dostal, měl informaci o tom, že v Reportérech ČT mají všechny materiály ke kauzám Lysolaje a Palmovka,“ napsal Robert Šlachta. „Přesto reportáž zastavili.“ Kolega Jaroslav Spurný už v článku ukázal, že nic špatného se na straně televize nestalo, redakci se prostě jen nepodařilo vše včas ověřit a zjistit. O co tedy jde? A proč se do toho zapletl Andrej Babiš?

Špinavé praktiky

Reklama
Reklama

Reportéři ČT na případu skutečně pracovali, jen se jim nepodařilo sesbírat dost důkazů, aby s kauzou mohli jít ven - více v již zmiňovaném textu kolegy Spurného. K práci redakcí bohužel naprosto běžně patří, že se při investigativním pátrání nepodaří zjistit vše potřebné, takže není možné článek či reportáž zveřejnit. Publikovat neověřené informace – na tom se snad shodnou všichni – se prostě nesmí. Důvody, proč se nepodaří zjistit vše potřebné, jsou různé: někdy chybí informační zdroje, jindy stačí, že v redakci někdo onemocní, změní zaměstnání či odjede na dovolenou.

Například list The New York Times „ztratil“ legendární kauzu Watergate mimo jiné proto, že jejich klíčový editor odjel na měsíční dovolenou na Aljašku. Investigace není věc, kterou začnete v pondělí a v pátek je hotovo. Těžko se předává někomu dalšímu a podobně.

Čtěte také: Proč ČT neodvysílala reportáž o údajné korupci v „Hlubučkových“ Lysolajích

Aby Robert Šlachta posílil obraz spiknutí, publikoval na sítích fotografii Marka Wollnera, kde sedí vedle Roberta Hlubučka. Šlo ale o oficiální akci Czech Press Photo, kde se potkají desítky lidí. Vůbec to o ničem tudíž nesvědčí. Bylo ovšem jen otázkou času, kdy situace využije Andrej Babiš, kterému vadí, že Reportéři ČT systematicky rozkrývají jeho aféry. „Tohle je hlavní antibabišovec z České televize. S panem Hlubučkem ze STANu. O svých známých z organizovaného zločinu reportáže pochopitelně nenatáčí,“ napsal Babiš na Twitteru.

Kruh se uzavřel, Šlachta pálí od boku, a pomáhá tak Babišovi sklízet. Použili klasický a sprostý trik, kdy se něco vytrhne z kontextu a dá se tomu zcela jiný význam. A je jedno, jestli je to výrok, část článku, či fotografie. Počítají s tím, že většina lidí si nebude zjišťovat souvislosti, a dobré jméno dotyčného je pošpiněné. Babiš pak může tvrdit, že se o něj zajímají jen „problematičtí“ novináři. Tyto špinavé praktiky otravují český veřejný prostor stále silněji. A je třeba se proti nim začít vymezovat.

https://twitter.com/AndrejBabis/status/1542515500839669763

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2275

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte