Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Jana Nečasová už napotřetí nemá "svou" soudkyni

Ústavní soud dal za pravdu státním zástupcům

CR_SOUD_ROZVEDKY_BIS_NAGYOVA_013
Jana Nagyová při jednom z předchozích soudních dějství v kauze zneužití rozvědky • Autor: ČTK

Titulek je mírnou provokací. Ústavní soud vlastně jen potvrdil to, co konstatoval odvolací soud. Že Helena Králová, která dvakrát osvobodila Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) a bývalé šéfy vojenské tajné služby Ondreje Páleníka a Milana Kovandu za zneužití tajné služby a sledování první manželky premiéra Petra Nečase, už nemá tento případ soudit. Králová tvrdila, že se žádný trestný čin nestal, nadřízený soud však podvakrát konstatoval, že soudkyně Králová nerespektovala důkazy a výpovědi -  a že vůbec rozhodovala celkem nesmyslně. Takže na třetí pokus dostala případ nová soudkyně.

Ústavní soud odmítl stížnost obhájců Nečasové a spol., že změnou soudkyně je porušeno jejich právo na „svého“ soudce. Upřímně řečeno, takového svého soudce, který vynáší na faktech nezávislé osvobozující rozsudky, by si přál asi každý obžalovaný. Ústavní soud však uznal, že Helena Králová nemá právo kvůli chybám věc dál soudit. Co to znamená?

Reklama
Reklama

Čtěte také: Bylo to jen takové šmejdění ve prospěch rodiny Nečasových

Vůbec ne automaticky vinu obžalovaných. O ní se bude rozhodovat znovu a doufejme, že tentokrát ve férovém procesu. Zadostiučinění asi každopádně cítí olomoučtí vrchní státní zástupci, Ústavní soud jim dal do velké míry za pravdu – důkazy, které ve věci shromáždili, je nutné brát vážně.

Těm, kteří případ Jany Nečasové bagatelizují slovy, že je stíhaná „jen“ za drahé kabelky, Ústavní soud také v podstatě řekl, že vyšetřování policie a státních zástupců je nutné brát vážně - stejně jako názor vyššího soudu, který s osvobozujícími rozsudky soudkyně Králové nesouhlasil.

Spravedlnost v Česku je ve velkých věcech dost pomalá, komplikovaná, ale doufejme, že bude na závěr aspoň důkladná. Těmito slovy neženeme s panem Patizonem obžalované v několika případech Jany Nagyové-Nečasové za mříže. Důkladnost znamená skutečně seriózní vyrovnání se se všemi důkazy, které byly v případu nashromážděny.

Už se však musíme smířit s tím, že spravedlnost – ať bude jakákoli – nesplní v tomto případě potřebu rychlého posouzení toho, co se vlastně událo a co velmi masívně otřáslo a dodnes otřásá současnou politickou scénou i vírou v demokracii.

Čtěte také: Legenda o soudcích, státních zástupcích a Janě Nečasové

Čtěte také: Nečasová a Rittig byli odsouzeni za vynášení informací

 

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte