Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Chtějí nám namluvit, že Zeman postavil do latě Medveděva?

 

Příhoda s ruským článkem chválícím okupaci v roce 1968 vypadá, jako by ji vymysleli v Kremlu

Prezident Miloš Zeman (se 22. listopadu setkal v Gorkách u Moskvy s předsedou vlády Ruské federace Dmitrijem Medveděvem • Autor: ČTK, Šimánek Vít
Prezident Miloš Zeman (se 22. listopadu setkal v Gorkách u Moskvy s předsedou vlády Ruské federace Dmitrijem Medveděvem • Autor: ČTK, Šimánek Vít

Je to záhada. V autoritativním Rusku, kde jsou média pod kontrolou vlády, vyjde článek, který zpříma a naprosto otevřeně útočí na důstojnost spřáteleného prezidenta jiného státu. Děje se tak ve chvíli, kdy si dotyčný prezident užívá pohostinnosti na víkendovém sídle svého ruského protějšku. A nositelem urážky není nezávislý bloger, ale web ruské armádní televize Zvezda (Hvězda), o jehož loajalitě k ruskému režimu patrně nelze mít pochyb. Najednou se ovšem chová, jako by si mohl psát, co chce.

Záhady ale pokračují. Napadený prezident (jde samozřejmě o Miloše Zemana) oznámí, že si bude na článek chválící okupaci 1968 stěžovat u ruského premiéra, kam se chystá další den. Čekáme tedy v nejlepším případě nějakou debatu za zavřenými dveřmi. Místo toho ruský premiér Medveděv svolí, aby mu Zeman vyčinil teatrálně před televizními kamerami, takže signál rozzlobeného Zemana a mlčky pokyvujícího Medveděva dorazil i do českých televizí.

Co to bylo za podivnou scénu? Rusové přece mají svá média pod kontrolou, v každé knížce o dějinách diplomacie se můžeme dočíst, jak jsou precizní v detailech a nedělají nic, co by se jim nehodilo do krámu. A teď se dostali skoro v přímém přenosu do úzkých kvůli nějakému komentáři a s politikem, který hraje jejich hru?

Analytici rádi zdůrazňují, jak Rusové využívají Zemana k nabourávání jednoty EU a posilování své pozice uvnitř Unie. Co když ale Zeman plní tuhle roli až příliš nadšeně? V náklonnosti k Putinovu režimu jde možná dál, než si sám Putin představoval. Na Hradě se obklopuje lidmi provázanými s neprůhledným ruským byznysem, horlivě jezdí na kremelské konference, na svých tiskových konferencích mluví s ruskými novináři bez ohledu na ostatní rusky (hlavy státu mluví vždy svojí řečí).

Stal se hrdinou průhledně manipulativních ruských státních médií, Zemanovi lidé s oblibou sdílí ruské dezinformace. Nadšeně obhajuje ruskou politiku a ruské vojenské operace. V kontaktu s Rusy přestává být jasné, čí zájmy Zeman hájí víc, jestli ruské, nebo české. Zatímco české novináře Zeman uráží, kudy chodí, reportéry TASS nazývá „svými ruskými přáteli“, na které má „vždy volnou chvilku“.

Možná jsou sami Rusové ze svého hýčkaného spojence, kterému se doma říká ruský šváb, trochu nervózní. Od takové nervozity by bylo jen kousek k myšlence, že by se hodila scéna, v níž Zeman demonstrativně hájí české zájmy. Mohla v tom být i souhra se Zemanem, kterému se obrana národní cti hodí do prezidentské kampaně. Tak celá věc navenek vypadala. Provokativní text sice mezitím z webu armádní televize zmizel, ale svoji roli splnil.

Ostatně celá zápletka, možná uměle zkonstruovaná, se může Zemanovi šiknout i při obhajobě myšlenky na česko-ruské diskusní fórum, které český prezident a jeho ruští spojenci plánují zřídit. Zeman může říkat, že právě kvůli podobným nedorozuměním je potřeba, aby vzniklo stálé místo, kde se spolu budou Češi a Rusové bavit.

Mimochodem Zemanovo hodnocení autora textu jako „šílence s vylízaným mozkem“ je podivně nevýstižné a jen na efekt. Pisatel textu je možná bolševizující cynik, ale „šílenec s vypatlaným mozkem“? To by musela být totéž celá KSČM, která má na okupaci 1968 stejný názor jako komentátor Zvezdy - a Zemanovi nijak viditelně nevadí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].