Bartos_jaros
Autor: Milan Jaroš

Když letos v zimě naznačovaly průzkumy veřejného mínění, že by koalice Piráti-STAN mohla vyhrát sněmovní volby, vypadalo Česko jako země, která si dělá z Evropy legraci. To jako vážně? ptali se někteří politici a novináři v Bruselu. Chcete říct, že oligarchu s minulostí estébáckého udavače vystřídá nonkonformista s dredy?

Jsme o půl roku dál a česká politika před volbami vypadá opět o něco “tradičněji”. Majitel mediálního domu a neomezeného bankovního konta je zpět v pozici nejžhavějšího kandidáta na příštího premiéra, zatímco majitel dredů si vysloužil kritiku za nejvíc zpackanou volební kampaň sezóny.

Reklama
Reklama

Volby zůstávají samozřejmě otevřené, ale nálada na palubě se změnila. Vítězství Pirátů a STAN vypadá spíš nepravděpodobně a komentátoři na sítích se předhánějí v argumentech, proč tomu tak je. Jedno možné vysvětlení přitom zatím zůstává spíš stranou: tedy že slabým místem je sám Ivan Bartoš.

Snadný terč

Když se Bartoš před lety vrátil do čela své strany, všichni to považovali za logický krok. Nejvýraznější a politicky nejobratnější pirát byl po zásluze označen za jeden z největších talentů české politiky se světlou budoucností. Vytáhnout neokoukanou stranu do parlamentu a neztratit se v televizních debatách je ale výrazně lehčí disciplína než přesvědčit třetinu všech voličů o kompetentnosti řídit stát. A velmi pravděpodobně to nemá co dělat s Bartošovou inteligencí, poctivostí nebo schopností vést.

01
Autor: Milan Jaroš
02
Autor: Milan Jaroš
03
Autor: Milan Jaroš
04
Autor: Milan Jaroš
05
Autor: Milan Jaroš
06
Autor: Milan Jaroš
07
Autor: Milan Jaroš
08
Autor: Milan Jaroš
09
Autor: Milan Jaroš
10
Autor: Milan Jaroš
11
Autor: Milan Jaroš
12
Autor: Milan Jaroš
13
Autor: Milan Jaroš
14
Autor: Milan Jaroš
15
Autor: Milan Jaroš
16
Autor: Milan Jaroš
17
Autor: Milan Jaroš
18
Autor: Milan Jaroš
Celá fotogalerie Zavřít fotogalerii

Autor tohoto textu ani v nejmenším nepochybuje, že by Ivan Bartoš vedl vládu minimálně stejně dobře jako Babiš, Sobotka, Nečas atd. Zároveň pochybuje, že totéž si myslí i podstatná část českého elektorátu, který se v poslední době dívá na své premiéry spíš kriticky. Problém je vlastně jen jeden: že v Česku nonkonformisti volby na nejrůznějších úrovních nevyhrávají.

Zabývat se v roce 2021 něčím vzhledem může působit trapně, jenže parlamentní volby jsou přehlídkou většinového vkusu - a ten se řídí vlastními pravidly. Tedy i takovými, která kdysi dávno dávali ještě dohromady majitelé té jediné správné legitimace, když vtloukali společnosti do hlav zásadu, že před lidmi s divně upravenými nebo přerostlými vlasy je třeba mít se na pozoru. Ano, je to už dlouho, ale takhle indoktrinované davy mezitím vychovaly své děti a leccos jim stihly předat.

Pro nonkonformistu s dredy to znamená nepříjemnou věc: Češky a Češi, jejichž hlasy potřebuje, jsou připraveni uvěřit i té největší hlouposti, kterou si jeho političtí konkurenti vymyslí. Třeba že bude nutit veřejnost, aby ve svých domovech ubytovala uprchlíky. Nebo že je feťák, zatímco alkoholik by nikomu nevadil. Nonkonformista s dredy se zkrátka v konformní společnosti, jako je ta zdejší, stává příliš snadným terčem.

Největší chyba?

Piráti a sám Bartoš to samozřejmě mohou něčím přebít. Mít dobrou kampaň, kde vynikne předsedovo charisma a lidovost. Nebo přesvědčit mladé voliče, které vzhled z míry nijak nevyvádí a chystají se Piráty volit, aby k volbám přišli ve velkém počtu. Ale to, jak známo, nebude snadné.

Bartošovo uskupení zřejmě udělalo a ještě udělá v kampani spoustu chyb, o nichž se teď mluví. Ta největší chyba ale možná pochází z dřívější doby: a sice že podcenili českou nedůvěru ke všemu odlišnému a osobitému. Že neprojevili víc skromnosti a nesvěřili se do lídrovských rukou předsedy Starostů Víta Rakušana, který má v mnohém podobné názory, v jejich prosazování netlačí na pilu a sám vyhovuje české konformitě neskonale víc než Bartoš. Namluvit lidem, že jim chce exstarosta Kolína nastěhovat domu uprchlíky, by asi bylo o poznání složitější.

Čtěte také: Premiér o nás lže, aby vystrašil veřejnost a odvedl pozornost, říká pirátský poslanec

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2472

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte