Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Bidenovi svitla naděje, Trump už se prohlašuje za vítěze

Stávající prezident chce zastavit sčítání korespondenčních hlasů

Joe Biden ve středu ráno před svými příznivci ve Wilmingtonu • Autor: AP, Paul Sancya
Joe Biden ve středu ráno před svými příznivci ve Wilmingtonu • Autor: AP, Paul Sancya

První pocity příznivců Joea Bidena byly pochmurné. Průzkumy veřejného mínění se nepotvrdily, Donald Trump si vedl mnohem lépe, než se čekalo. Biden neprolomil jeho převahu na Floridě, neprolomil ji ani v Jižní Karolíně a jasně prohrál v Ohiu. Záblesk naděje mu svitl z Arizony, donedávna silně republikánském státu - ale tahle vyhlídka není tak významná, aby dokázala po přepočtu na volitele ovlivnit konečný výsledek. Hodiny se táhly a začalo být jasné, že se všechno opět rozhodne na severovýchodě ve státech Michigan, Wisconsin, Pensylvánie. A rovněž tam vypadaly první výsledky - mírně řečeno - pochmurně.

Trochu nečekané rychlé vystoupení Joe Bidena před svými příznivci ve Wilmingtonu tak mělo v podstatě preventivní charakter. „Neztrácejte víru“, řekl svým stoupencům ukrytým z důvodu ochrany před koronavirem ve svých automobilech. „Jsme na dobré cestě. Mějte trpělivost.“ Čímž myslel demokratický kandidát možnost, že všechno se ještě zvrátí, až se v rozhodujících státech začnou dopočítávat korespondenční hlasy, kterých je letos rekordní množství a které před dvěma lety překvapivě s odstupem posunuly výsledky tehdejších kongresových voleb právě ve prospěch demokratů.

Teď jsme o pár hodin dál - a vlastně se začíná zdát, že by ke zvratu skutečně dojít mohlo. Ve Wisconsinu, kde Biden ještě před pár hodinami ztrácel řádově procenta hlasů, je najednou skutečně ve vedení, v tuto chvíli o 0,3 procenta. V Michiganu se náskok Donalda Trumpa snížil na 4 procenta a s dalším dopočítáváním se snižuje. Drama má všechny rozměry filmové záplatky: v okrsku Green Bay ve Wisconsinu muselo být sčítání přerušeno, protože v jednom ze strojů došel inkoust. Jak píše zpravodaj listu The New York Times, jeden ze členů komise musel na radnici vyrazit pro další zásoby.

Autor: NYT
Autor: NYT

V Pensylvánii je situace stále na pováženou a pravděpodobnějším vítězem se zdá být Donald Trump, ale vývoj v jiných státech naznačuje, že demokratický kandidát třeba nebude ani potřebovat svůj rodný stát. Jeho situaci může zachránit jak zmíněný úspěch v Arizoně, tak příznivě se vyvíjející situace v Nevadě. Pokud by k tomu Biden přihodil již zmíněný Michigan a Wisconsin, kde momentálně stoupá, vyhraje i bez Pensylvánie. Počet hlasů volitelů by na svoji stranu přetáhl téměř nejtěsnějším možným způsobem - tímto způsobem by volitelů získal 271.

Cesta k vítězství pro Bidena vede ale i jinudy, přes Georgii. V tradičně republikánském státě sice momentálně Donald Trump vede, ale pouze o 2,2 procenta a sečíst zbývá ještě osm procent hlasů. V případě, že by se jižanský stát přece jenom zbarvil do modra, Bidenovi by k výhře opět z nerozhodnutých středozápadních států stačily jenom dva - Michigan a Wisconsin. Tedy pokud se republikánům nepodaří dopočítávání zastavit.

Donald Trump vystoupil zhruba hodinu po Bidenově projevu a rovnou oznámil, že se protistrana pokouší volby ukrást. “To nedopustíme,” pronesl bojovně - a vlastně podle očekávání, protože v podobném duchu se nesla celá jeho předvolební kampaň. “Chceme, aby všechno dopočítávání skončilo,” prohlásil také, což vlastně úplně nezní jako sebevědomý postoj prezidenta přesvědčeného o vlastním vítězství. Demokratický tábor označil snahu soupeřů zastavit sčítání za skandální. Další vývoj bude nepochybně zajímavý – a každopádně i dlouhý. Podle webu FiveThirtyEight avizovali michiganští činitelé, že očekávají konec sčítání hlasů do středečního večera místního času, v Pensylvánii se zřejmě proces potáhne ještě déle.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].