Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře, Politika

Babiš a řízení krize

Andrej Babiš je útočný a agresivní. Lidé ale teď potřebují vidět klidného, věcného a kompetentního premiéra.

Autor: ČTK
Autor: ČTK

Andrej Babiš se dostává do pasti své politiky. On je totiž mistrem v řešení dílčích problémů, ideálně těch, které mají nějakou mediální pozornost. Něco vám chybí? Je to v médiích? Čekejte telefon z týmu premiéra. To není automaticky špatně, ale není to systémové řešení.

Příklad nemusíme hledat daleko. Před pár dny Respekt přinesl rozhovor s Dianou Brennerovou, která se vrátila z Itálie, měla příznaky nákazy koronavirem, ale nemohla se probojovat k otestování. Deset minut po publikování článku volá autorovi rozhovoru tým Andreje Babiše, že by se s dotyčnou chtěli spojit. Prima, ale drtivá většina občanů je mimo mediální dosah; jim nikdo nepomůže?

Jiný příklad selhávající taktiky premiéra nabízí dnes už legendární tisková konference Andreje Babiše, kde arogantně reagoval na dotaz novináře Radka Bartoníčka, že doktoři a sestry nemají dostatek ochranných pomůcek. Podle Babiše jsou - a komu chybí, těm je osobně dodá. Když nemocnice, doktoři, ale i starostové či hejtmani namítali, že dostatek pomůcek rozhodně není, takže měl pravdu novinář, a ne premiér, reagoval Babiš pro ČT šokujícími slovy: „Pokud jsem se nějak ráno vyjádřil nadsázkou, máme nějaké priority, ministerstvo zdravotnictví to řeší.“ V tak vážné chvíli mluví předseda vlády v nadsázce? Neříká pravdu?

A poslední příklad. V dopolední nedělní debatě TV Prima český premiér ohlásil, že vláda zřejmě zavede karanténu na Českou republiku. V debatě České televize Otázky Václava Moravce dostal na karanténu otázku člen vlády Richard Brabec, ale odpověděl, že nic neví, takže nemůže ani říct, jak by karanténa vypadala. To jen posiluje dojem chaosu, nepromyšlených rozhodnutí.

Je stále patrnější, že způsob řízení, který nabízí Andrej Babiš, selhává. Má představu, že vše nejlépe zařídí sám, složitý problém kouskuje do mediálně vděčných vyjádření, protože chce budit dojem, že situaci bezchybně zvládá. Ale když se ale ukáže, že nemluví pravdu, způsobí to větší škodu.

Nechce se také dělit o pozornost a evidentně ani o informace s kolegy. I tón jeho vystupování zůstal zaseknutý v čase permanentní kampaně, je útočný a agresivní -  ale lidé teď potřebují vidět klidného, věcného a kompetentního premiéra.

Řešení krize ještě potrvá, proto je nutné, aby svůj přístup změnil. Ideálně by měl krizový štáb řídit někdo jiný a nabízet premiérovi odborně podložené návrhy. V týmu by také měli být zástupci opozice, nejen proto, aby byli informováni, případně nabízeli vlastní zkušenosti, ale i proto, aby snížili nedůvěru, která vůči Andreji Babišovi roste.

P.S.: Minutu po dopsání textu byla zveřejněna informace, že kabinet dramaticky omezil přístup na tiskové konference vlády. I když má jít o opatření za účelem snížení rizika nákazy, cílem evidentně je, aby se omezily kritické otázky. Novináři jako kolega Bartoníček totiž na vládu nesmí. Andrej Babiš evidentně opět vidí problém jinde, než kde ve skutečnosti je.

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Nové vydání Respektu přináší kromě textů zachycujících události související s koronavirem i blok článků, které se věnují „životu doma“. Mimo jiné: jak pracovat z domova, co s dětmi, které filmy stojí za to vidět, jakou hudbu poslouchat, doporučujeme aplikace na učení, ale přinášíme i jeden kvíz.

Prohlédněte si celý obsah nového vydání, nebo si rovnou vydání za 35 Kč kupte.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].