Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Andrej Babiš zřejmě nechápe, kde se ocitl

Obhajoba expremiéra před soudem v kauze Čapí hnízdo je naprosto neúčinná

AB u soudu • Autor: Milan Bureš
AB u soudu • Autor: Milan Bureš

Soud kvůli možnému podvodu na Čapím hnízdě už patrně čeká jen pár jednacích dnů v prosinci, případně ještě dva tři dny v lednu, a pak uslyšíme prvoinstanční rozsudek. Asi je tak načase, aby obhájci vysvětlili Andreji Babišovi, že jeho způsob obhajoby není efektivní. Jako obžalovaný zatím nepředložil žádný důkaz, který by dokázal vyvrátit, že připravil podmínky k fingovanému vyvedení farmy Čapí hnízdo z holdingu Agrofert, aby podvodně dosáhl na evropských padesát milionů korun.

Expremiér se totiž hájí takovým způsobem, jako by nevěděl, co se kolem něho děje. V úterý například obvinil média, že na jeho „politickém trestním stíhání mají zásadní podíl“.  Jenže ani o tom nepředložil jediný důkaz. Protože důkazem určitě není jeho nepochopení role médií, která o procesu informují a vnímají, že se pro něj soud nevyvíjí dobře, protože většina svědků přináší indicie podporující obžalobu. Na to si Babiš soudci vážně stěžoval - a to považuje za psaní na zakázku.

Soudci a jeho senátu může být úplně jedno, co říká Babiš o médiích. Ale soud nemůže pominout, že Andrej Babiš považuje obžalobu za politický, vyfabulovaný nesmysl. Za prvé tím obviňuje policii a státní zástupce z naprostého porušení zákona. A nepřímo z něj obviňuje i soudy, protože kdyby byla obžaloba naprosto nesmyslná, jak tvrdí Babiš, musel by ji soudce Jan Šott odmítnout. A vzhledem k tomu, že obžalobu akceptoval, podílí se podle logiky Andreje Babiše na politické kampani proti němu.

To není dobrý způsob, jak by se měl hájit nevinný člověk. Přidejme k tomu, že do „politického trestního stíhání“ jsou podle Babiše kromě novinářů, policistů, žalobců,  potažmo soudu zapojeni i bankéři renomované londýnské banky, která mu poskytla na rekonstrukci Čapího hnízda skoro půlmiliardový korunový úvěr. Do komplotu jsou podle Andreje  zapojeni i lidé, kteří se podíleli na stavbě Čapího hnízda a na jeho marketingu, stejně jako znalci, jejichž výpovědi se mu nelíbily.

Andrej Babiš by měl změnit způsob obhajoby nejen kvůli rozsudku - jeho nekonečná sebelítost mu pravděpodobně ubírá body i v politice. Jeho voliči a fanoušci v něm chtějí vidět silnou osobnost, která jim pomůže, a ne ublíženého muže, který začíná působit, že vlastně vůbec nic nechápe, nic neumí, jen si stěžuje, aniž jeho stížnosti mají logiku a stojí na nějakém kontextu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].