Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Zásadní verdikt: Bárta vs. Škárka

Česko má první velký verdikt, který odsoudil chování politiků

Jaroslav Škárka a Vít Bárta před soudem • Autor: ČTK
Jaroslav Škárka a Vít Bárta před soudem • Autor: ČTK

To z něj činí zásadní rozhodnutí, jež v některých parametrech přesahuje odsouzení tzv. justiční mafie. Vít Bárta byl odsouzen na 18 měsíců s odkladem na 30 měsíců. Jaroslav Škárka pak ke třem letům nepodmíněně. Význam případu zvyšuje i velmi kvalitní odůvodnění soudce Jana Šotta.

Soudce potvrdil to, co se od začátku zdálo jako jasné. Jaroslav Škárka nepochybně chystal nějakou aféru, kterou by zničil Víta Bártu. Důvodem mohlo být to, že jeho vliv ve straně stále klesal (Škárka kdysi stranu řídil), a tak se chystal změnit své politické a „obchodní“ plány. „Škárka se pokusil Bártu křivě obvinit,“ řekl mimo jiné soudce.

Škárkovi by se ale jeho plány nikdy nemohly podařit, pokud by Vít Bárta neřídil Věci veřejné jako podivnou firmu. Tedy, že lidi, jejichž loajalitu si potřeboval zajistit, platil penězi předávanými v obálkách.

Vít Bárta mohl zřejmě dopadnout mnohem hůř, kdyby se Respekt nerozhodl publikovat článek, který plán před rokem odkryl. K informacím jsme se dostali náhodou, když Škárkovi uklouzla zmínka, že dostává od Bárty tajně peníze.

Když jsme jej informovali, že chceme případ odhalit, žádal nás, abychom to nedělali, že je třeba ještě nějaký čas, aby věc dotáhl do konce.

To jsme odmítli. Rozhodli jsme se to zveřejnit, protože se nám to jevilo ve veřejném zájmu, i když to říkal mimo záznam. Verdikt soudu toto rozhodnutí nepřímo potvrdil jako správné.

Soud přesvědčivě doložil, že Škárka se i během soudního líčení snažil několikrát předložit falešné důkazy proti Bártovi. Ať už šlo o nahrávku, která se podle měj měla odehrát v jiný čas, než byla skutečnost či vymyšlené informace. Proto soudce Šott překvalifikoval obvinění, kterému Škárka čelil. A proto také dostal tvrdší trest.

Soudce učinil rovněž zásadní rozhodnutí v tom, co lze vnímat jako korupci. „Na otázku, zda lze půjčku hodnotit jako neoprávněnou výhodu, soud odpovídá jednoznačně kladně.“ Vítu Bártovi se tak staly osudné podivné finanční půjčky či dary, které on popisoval pouze jako vstřícnost.

Na sociálních sítích se už objevuje pobouření, že Vít Bárta nejde do vězení a dostal jen podmíněný trest. To je ale zbytečná kritika. Soudce se přesně držel toho, co může potrestat právo. Nepodléhal emocím, nechtěl evidentně získávat laciné body. Je velmi cenné, že tu veřejnost nedostala zprávu, že jeden z obviněných je kladný hrdina a druhý je padouch. I ten fakt, že přes všechna zjištění dokázal rozeznat, že se tu na Bártu chystal komplot, je důležité. Protože i Bárta, přes vše, co udělal, má právo na to, aby bylo jasné, čemu čelil.

Sympatické také je, že soudce mnohokrát zmínil, že poslanci by měli jako zástupci veřejnosti jednat maximálně čestně. Což se nestalo. Jinými slovy tu deklaroval nejen trestní, ale i etický rozměr chování politiků. Proto také Škárkovi zakázal další poslaneckou činnost. Bárta i Škárka se odvolali. Tento verdikt nepochybně vstoupí do historie této země. 

Verdikt je nepříjemnou zprávou pro celou vládu, protože odhalil, jak funguje jedna z koaličních stran. A nic na tom nemění fakt, že Vít Bárta není ve vládě a dokonce slibuje odchod z politiky. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].