Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Zaorálek hází Ukrajinu přes palubu

Česko zůstává jednou ze zemí EU, které neratifikovaly asociační dohodu

Tak jinak • Autor: Milan Jaroš
Tak jinak • Autor: Milan Jaroš

Ukrajinský ministr zahraničí Pavel Klimkin si při dnešní návštěvě Prahy musel připadat jako Alenka v říši divů. V Černínském paláci ho přijal jeho český protějšek Lubomír Zaorálek a ujistil ho, že Česko stojí o siné spojenectví s Ukrajinou a tohle spojenectví bude rámovat schválení důležité asociační dohody mezi Evropskou unií a Kyjevem.

O pár hodin později český Parlament přitom již poněkolikáté asociační dohodu odložil k ledu; tentokrát její projednávání zablokovali komunisti. Pro Ukrajinu jde o důležitou smlovu, EU skrze ní garantuje, že připoutává Kyjev k sobě a svým hodnotám. Tedy přesně k tomu, za co Ukrajinci na Majdanu pokládali život a pro co je nyní na části jejich území okupuje a válčí s nimi Rusko.

Ministr Zaorálek v rámci české politiky vystupuje jako politik, který těmto snahám, alespoň měřeno slovy, tak nějak rozumí. Tím to ale také končí. V Parlamentu nedělá nic moc pro to, aby dohodu protlačil, nebije se za ní, prostě nechvává věci plynout. Před sjezdem ČSSD se bál, že když to bude dělat, postaví se proti němu levicové křídlo ČSSD a svoji stranickou, ergo ministerskou pozici neobhájí.

Jenže teď je po sjezdu a Zaorálek dál tápe. Komunisti sice dnes měli podle jednacího řádu sněmovny dost hlasů na stopnutí smlouvy, Zaorálek se je ale – alespoň podle dostupných informací – nesnažil přesvědčit, ať to nedělají. Česko je tak dnes jednou ze zemí EU, která Ukrajinu hází přes palubu a nechává jí hlouběji se utápět v ruské sféře vlivu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].