Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Veřejná poprava jedné herečky

Psát článek s titulkem „Romská herecká hvězda neplatila za byt“ je jasným projevem xenofobie

Článek Mladé fronty Dnes z 1. dubna • Autor: Mafra
Článek Mladé fronty Dnes z 1. dubna • Autor: Mafra

Zdálo se, že k středečnímu článku na titulní straně MF Dnes už bylo vše řečeno. Stanovisko šéfredaktora listu Jaroslava Plesla ale dalo celému případu nový rozměr. Tvrdí totiž, že slouží pravdě.

Psát článek s titulkem „Romská herecká hvězda neplatila za byt“ je jasným projevem xenofobie. Titul s klesajícím prodejem se evidentně snaží získat čtenáře na téma, které je v Česku velmi populární. Jakýkoli text o selhání jednoho, dvou či tří Romů je třeba pořádně nafouknout, protože to dokazuje, že „oni“ jsou horší než my (ach, jaká to úleva). Je to navíc bezpečné téma, Romové se ve velkém neozvou a latentních či otevřených rasistů je tu spousta.

Zatímco se celá společnost shodne na ostré kritice exekutorů, protože jdou drsně na chudáky, kteří se nedopatřením dostali do sociální tísně, v případě Romů je to přesně naopak. Ti by měli být - dle veřejné poptávky - za dluhy snad rovnou posíláni do vězení.

Asi bychom těžko hledali v historii MF Dnes článek, který by na titulní straně popisoval něco tak banálního, jako je nezaplacené nájemné. Proto je více než zarážející, že MF Dnes zveřejnila reakci šéfredaktora Jaroslava Plesla, ve které článek obhajuje.

„V novinařině se držím zásady, že naším hlavní úkolem je popisovat realitu. Nic nepřikrašlovat, nic nezkreslovat, nic nezatajovat. Kdybychom text Artura Janouška bývali neotiskli, možná na chvíli přelakujeme realitu, ale problém nezmizí,” píše Plesl. To je ale omyl, protože článek MF Dnes problém vytváří.

Můžeme se tvářit, že nechápeme dopad vlastní práce, ale i student prvního ročníku žurnalistiky ví, že každý text v sobě nese jistou dávku zobecnění. Nežijeme ve vakuu, útoky na Romy, ať už verbální, fyzické či diskriminační, jsou bohužel naprosto běžnou součástí veřejného prostoru. Když si neonacisté vymysleli článek o tom, jak jeden Rom ukradl pokladnu, psala o tom řada médií bez ověřování faktů, protože tomu prostě chtěla věřit.

A čerstvý článek MF Dnes opět hraje na xenofobní strunu. Ještě by se dalo pochopit (ale jen u bulvárního média), kdyby titulek textu zněl: Slavná herečka nezaplatila nájemné. Ale redakce potřebovala text prodat, proto padlo slovo Romská. A jestli šéfredaktor tvrdí, že jeho prioritou je „nic nezkreslovat“, pak je možné se ptát, proč to šlo u dalšího titulku na první straně, který zní: „Přes ČT se praly peníze“, jenž významně posouvá vyznění textu v neprospěch veřejnoprávní televize.

V jedné věci ale lze s Jaroslavem Pleslem souhlasit. Napsal totiž: „Souhlasil jsem s tím, že článek patří na titulní stranu MFD, neboť dle mého přesvědčení perfektně navazuje na ceněný film, v němž Klaudie Dudová ztvárnila titulní roli.“ Přesně tak, redakce tohoto kdysi ctěného listu dokázala, jak to mají Romové v Česku těžké. A že uspět v této předsudečné společnosti bude ještě dlouho hodně těžké. Každé slovo ve skvělém filmu Cesta ven je pravdivé a přesné. Bohužel.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].