Podle očekávání zabodovala sociální demokracie – obhajovala pět křesel, získala jich celkem třináct. Čekalo se to mimo jiné také proto, že v deseti obvodech měli proti sobě sociální demokraté komunisty a lze předpokládat, že v takových soubojích podpořili pravicoví voliči raději ČSSD. Nemáme to zatím doloženo výzkumy, ale do světa to „pravičáci“ sdělovali skrze sociální sítě.
Komunistům tedy nepomohli ani jejich pověstně disciplinovaní voliči. Možná proto, že právě příznivci KSČM vykazují největší skepsi k Senátu a jeho důležitosti v tuzemském politickém systému. Z dvanácti obvodů, v nichž postoupili do druhého kola, tak nakonec proměnili pouhý jeden – Chomutov. Souboje z druhého kola ovšem budou rychle zapomenuty, protože levice bude mít poprvé v historii ústavní většinu v Senátu. Byť to nebude tak jednoduché, protože devětačtyřicátý hlas patří bývalému sociálnímu demokratovi, dnes Zemanovci Vladimíru Drymlovi. A to je politik značně nevypočitatelný.
V Praze to nakonec pro ODS nedopadlo tak katastrofálně, jak mohlo, nicméně ve městě, kde kdysi neměli konkurenci, je padesátiprocentní ztráta citelná. Ztratili dva ze čtyř obvodů: ve čtvrtém obvodě dali lidé před Tomášem Töpferem přednost vědkyni v barvách ČSSD Evě Sykové a ve druhém se jejich kandidátka ani nedostala do druhého kola a nakonec zvítězil Libor Michálek kandidující s podporou lidovců, zelených a pirátů. Dva senátoři ODS nicméně obhájili – a je trochu škoda, že u Daniely Filipiové bude její vítězství přičítáno zejména faktu, že proti ní stál komunista Jiří Dolejš. Škoda proto, že to je jedna z důvěryhodných osobností, kterou modří nabízejí. ODS bude mít nejméně senátorů od vzniku horní komory.
U ostatních výsledků lze obtížně vyvozovat obecnější závěry o voličských náladách – třeba co se týče čistého štítu politiků. Jiří Dolejš, který byl ochoten vyměnit podporu zákonu za peníze do stranické pokladny, ani Miloslav Vlček, bývalý šéf sněmovny za ČSSD, který si za podivných okolností půjčoval peníze, neuspěli. Na druhé straně skandály opředený Jiří Čunek křeslo obhájil drtivě.
Triumfovaly osobnosti respektované – bývalá předsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová v Brně a někdejší šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek, který veřejně upozornil na korupci v nejvyšších politických patrech. (V obou případech také svůj drápek do vrcholné politiky znovu zasekávají zelení.) Ostraváci do Senátu vyslali úspěšného horolezce a podnikatele Leopolda Sulovského. V Senátu je budou doplňovat další známé tváře, jejichž kredit je ovšem o něco kontroverznější – na Zlínsku přesvědčil populistický Tomio Okamura.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].