0:00
0:00
9. 8. 20132 minuty

Rathovy novinky

Žaloba nevyužila možnost obžalovat firmy, zato ale využívá institutu „spolupracující obviněné“.

V tomto týdnu začal dlouho očekávaný proces s Davidem Rathem. Po čistě praktické stránce nijak zvláštní korupční případ (podle vzorce necháme tě něco postavit za veřejné peníze, ty nadsadíš cenu a podělíme se) se samotný David Rath pokouší přetvořit v politický proces - snad s nadějí, že se mu po ta dlouhá léta, která pravděpodobně stráví ve vězení, podaří uchovat auru mučedníka a pak…? A k tomu nenápadně pomrkává na publikum i své bývalé spolustraníky ony-ty-peníze-možná-nebyly-pro-mě-jak-se-asi-platí-ta-pravidelná-záplava-billboardů-co? To první je, z toho, co víme, chucpe. U toho druhého se rádi necháme bývalým hejtmanem ještě překvapit. Ale kromě toho dvě poznámky na okraj.

Využitá šance. Žalobci použili institut „spolupracující obviněné“, jedna z obžalovaných, Ivana Salačová, vyměnila nižší trest za otevřenou výpověď, která je klíčová pro objasnění trestného činu. I když tuhle možnost české soudy mají už zhruba rok, využívají ji v jednotkách případů. A u tak velké kauzy je to vůbec poprvé. Je to dobrá zpráva. Kritikům novely vadilo, že se tak vlastně ospravedlňuje a zvýhodňuje „práskačství“. To je ale nepřesné.

↓ INZERCE
Ivana Salačová před soudem Autor: HN, René Volfík

Spolupracující obviněný si vůbec nemůže být jist třeba jen pouhou podmínkou, či dokonce beztrestností. Jediné, s čím může počítat, je trest pod hranicí dolní sazby. Nic víc. A navíc se vzdává možnosti odvolání. A pak - nevím, oč je horší se k činu přiznat, svou výpovědí přispět k usvědčení ostatních obžalovaných, a něco za to dostat, než zapírat a snažit se soudce obelhat.

Na druhou stranu žalobci nevyužili možnost obžalovat i firmy, které se údajných podvodů přímo nebo nepřímo účastnily (a jejich pracovníci o nich věděli). To je také relativní novinka, v Česku existuje trestní odpovědnost firem od začátku minulého roku. Ne snad, že by všem podnikům musel soud uložit nejpřísnější možné tresty, které jsou k mání (a jsou vpravdě likvidační, od vysokých pokut po zákaz činnosti nebo přímo „trest smrti“, tedy zrušení), ale pár let zákazu plnění veřejných zakázek… Takhle postihne trest několik neopatrných nešťastníků – a pojedeme dál.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].