Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Při vyklízení squatu Klinika opět byly zákony nad rozum

Bylo lepší začít u toho, že v tomto případě je ku prospěchu většiny, aby zde squatteři zůstali

Aktivisté museli opustit zchátralou budovu bývalé polikliniky na pražském Žižkově • Autor: ČTK
Aktivisté museli opustit zchátralou budovu bývalé polikliniky na pražském Žižkově • Autor: ČTK

„Klinika“ na pražském Žižkově skončila jako zatím všechny squaty v Praze – obsadila ji policie. V úterý v poledne byla většina squatterů ve škole nebo v práci. Těžkooděnci obklíčili objekt, bylo v něm osm lidí. Pět jich odešlo dobrovolně, tři odmítli, policie je zadržela, ale už jsou na svobodě. 

Bývalou polikliniku na úpatí pražského parku Parukářka squatteři obsadili na konci listopadu. Uklidili nánosy odpadků a injekční stříkačky. Lidé z okolních domů i návštěvníci parku si oddechli, že „zmizel“ dům hrůzy, kam se stahovali lidé bez domova a na drogách. Začaly se tu konat přednášky, koncerty, proběhla sousedská slavnost, za dětmi přišel Mikuláš. Squatteři - sociální pracovníci, studenti, umělci - měli v plánu, že na Klinice vznikne levná jídelna, poběží tu kurzy, lidé si budou moci v přilehlé zahradě pěstovat svou zeleninu.

Projekt poslali majiteli, Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Ten ale odmítl jakoukoliv diskusi o tom, jak pobyt squatterů legalizovat po dobu, než se s ním začne něco dít (zájem o něj projevila Generální inspekce bezpečnostních sborů). Squatteři přitom navrhovali i celkem vtipnou možnost – než se objekt začne opravovat pro nového nájemníka, mohl by si je Úřad najmout jako ostrahu.

Nenajal a zvolil tu nejtupější cestu. Nechal objekt vyklidit s tím, že podle zákona na to má právo. Jenže ne všechno, co odpovídá zákonu, je rozumné. Bez squatterů bude objekt pustnout rychleji než s nimi. Navíc nikomu nepřekáželi, ani vlastníkovi, ani případnému nájemci, ani lidem z okolí. Naopak. Mladí přivítali nové místo, kde se scházet. Starší, že je kolem kliniky čisto a bezpečno.

V tomto případě by bylo lepší začít u toho, že je ku prospěchu většiny, aby squatteři na klinice zůstali. A pak hledat a legalizovat možnosti, jak to uvést do souladu se zákonem.

Text Hany Čápové o squatu Klinika najdete v novém Respektu 50/2014

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].