Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Parkanová v síti CASA

Policie žádá vydání bývalé ministryně obrany kvůli letadlům CASA

Vlasta Parkanová • Autor: HN, Martin Svozílek
Vlasta Parkanová • Autor: HN, Martin Svozílek

Svého času nejvýše postavenou političku v zemi, bývalou ministryni obrany a současnou místopředsedkyni Poslanecké sněmovny za TOP 09 Vlastu Parkanovou čekají v dalších dnech asi nejvíc horké chvíle v její dlouholeté kariéře.

Může za to čerstvá žádost protikorupční jednotky, která dnes požádala poslance o její vydání k trestnímu stíhání, právě za její působení na obraně.

Detektivové se na Parkanovou zaměřili v souvislosti s předraženým mnohamiliardovým nákupem dopravních letedel CASA, který se za jejího působení na ministerstvu realizoval. Policie na případu pracovala dva roky a političku chce v této souvislosti obvinit ze dvou trestných činů. Jedním z nich má být zneužití pravomocí veřejného činitele.

Na první pohled může žádost vypadat absurdně. O značně neprůhledném nákupu rozhodla celá tehdejší Topolánkova vláda, v níž sedělo pět současných ministrů, proč se tedy policie zaměřila pouze na Parkanovou? Detaily zatím nejsou známé, jistou logiku v policejním kroku ale spatřit lze.

I když měla být na nákup letadel vypsána soutěž (a v ní byla možnost nakoupit letadla výrazně levněji, než k tomu nakonec došlo), úřad obrany pod vedením Parkanové to bez vysvětlení odmítl. To byl přitom zcela zásadní krok, který umožnil realizovat pozdější výběr dopředu vytipovaného uchazeče, španělskou společnost EADS dodávající CASA. Právě v tom může spočívat ono zneužití veřejné pravomoci.

Navíc Parkanová by neměla zůstat, jak se zdá, jedinou obviněnou. Policie podle dostupných informací chystá další obvinění vůči další, zatím nespecifikované osobě. Ať už případ dopadne jakkoliv, gradace v policejním vyšetřování dává šanci zjistit, jak to s letadly CASA opravdu bylo a co je pravdy na tom, že část peněz odtekla ve formě úplatků do politických stran.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].