Co si přejí prvovoliči
Co si přejí prvovoliči • Autor: Matěj Stránský

Sociolog Jan Keller je stroj na kategorické soudy. Je jako automat, který se nezasekne, nepotřebuje fakta, ale o to silnější má názor na cokoli. Tentokrát si jeho odsudek zasloužili všichni mladí lidé. 

Kdo je lepší

Keller během své přednášky na Slovensku prohlásil, že mladí Češi se snadno manipulují, a dokonce dodal, že si nechce lichotit, ale současná generace mladých „je náchylnější k manipulaci než moje generace“. To je silný soud, který ničím nedokládá. A je to škoda, protože kdyby se mu to podařilo, byl by to malý zázrak.


Keller je oblíbeným levicovým sociologem a komentátorem a jeho stoupence vždy rozčílí, když někdo připomene, že v sedmdesátých letech ještě jako student vstoupil do KSČ. Připomínat mu to při každé příležitosti je nepochybně zbytečné, ale tentokrát to nejde jinak. Jak chce kritizovat současné mladé lidi, když sám v jejich věku kdysi vstoupil do zločinecké organizace, aby měl výhodu před ostatními? V čem je jeho generace lepší?

I kdyby však  Keller do KSČ nikdy nevstoupil, o co se jeho odsudek mladých lidí opírá? O jediné. Nelíbí se mu, že mají sklon podporovat pravici. A to přece stačí k zatracení. Ve své přednášce posměšně zmiňuje, že v testu, který provedl, středoškoláci neznali stranický program a pletli si, kam patří lídři. To je skutečně pohroma. Podobným testem by zřejmě neprošla drtivá většina zdejších voličů. Co s tím? Zakázat jim volit a nechat jen Jana Kellera? 

Důkaz 

Je zřejmé, že mladé by vzal na milost jen tehdy, kdyby deklarovali chuť podporovat sociální demokraty či komunisty. To se mu možná jednou splní, ale neměl by urážet celou generaci mladých lidí jen proto, že má jiný názor. Mladí lidé mají své nedostatky, trpí logicky nezkušeností apod., ale tak tomu bylo u všech generací předchozích. Vlastně ne tak docela. A důkazem je právě Jan Keller.

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ttUjrUE9na0

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2124

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte