Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Exkluzivně: Vrchním soudcem Jaroslav Bureš

Kdo je muž, který nově povede jeden z nejdůležitějších soudů v Česku

Soudy musí být podřízeny politické moci. • Autor: ČTK
Soudy musí být podřízeny politické moci. • Autor: ČTK

Novým šéfem Vrchního soudu v Praze, což představuje jeden z nejvyšších postů ve zdejší justici, se podle informací Respektu od nového roku stane soudce Jaroslav Bureš. Burešovo jmenování v nejbližší době předloží do vlády ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Ten vypsal na post předsedy Vrchního soudu před časem výběrové řízení, mimo Bureše se ale do něj nikdo nepřihlásil, proto Blažkem jmenovaná komise vybrala právě Bureše.

Nezájem o takto prestižní post se v justičních kuloárech vysvětluje tím, že jasným favoritem byl dopředu Bureš, který má dlouhodobě blízko k politikům z ODS a ČSSD. Další možní uchazeči se proto neměli přihlásit, protože se údajně obávali, že nemají velkou šanci na vítězství. Vzhledem k silnému postavení ministra spravedlnosti ve vládě je spíše pravděpodobné, že ostatní ministři nyní jeho výběr posvětí.

Nominaci ještě musí podle zákona schválit prezident Václav Klaus, ani u něj se ale žádné komplikace s Burešovým jménem neočekávají. Byl to totiž právě Klaus, kdo v minulosti Bureše prosazoval do horních justičních pater. A to i za cenu, že kvůli tomu sáhne k nestandardním krokům. Šlo především o případ jiné důležité instituce, Nejvyššího soudu, kdy Klaus protiprávně odvolal jeho tehdejší šéfku Ivu Brožovou a na její místo dosadil loajálního politika Bureše.

V dobovém tisku byl tento pokus, který následně zrušil jako nezákonný Ústavní soud, vykládán jako snaha politicky ovládnout nezávislou justici, protože Bureš svoji kariéru úzce svázal právě se světem politiky. Vykonával post ministra spravedlnosti i místopředsedy vlády pro legislativu a byl zároveň prezidentským kandidátem ČSSD. Na rozdíl od Brožové Bureš nikdy nekritizoval tvrdé politické zásahy do justice a podobně jako prezident Klaus prosazoval názor, že justice má být podřízená politické moci.

V tomto duchu připravil ještě jako ministr spravedlnosti její reformu, zákon o soudech a soudcích, který nicméně později opět zrušil Ústavní soud. „Stál totiž na zastaralé filozofii považující právo za jeden z rezortů vlády,“ odůvodnil tehdy zamítavý verdikt bývalý ústavní soudce Vojtěch Cepl. Jak by chtěl Bureš Vrchní soud vést, není dnes nicméně jasné. Kandidát totiž svoji vizi zatím nepředstavil.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].