Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Chceme opravdu plně respektovat zájmy Číny?

Zeman mluví jako Jakeš nebo Husák, nikoliv jako reprezentant sebevědomé svobodné země

A krtečka znáte? • Autor: ČTK
A krtečka znáte? • Autor: ČTK

Možná ještě žádný prezident neměl při zahraniční cestě tak napilno jako Miloš Zeman v Číně. Jeho záběr je opravdu široký: agendou rušení víz a zřizováním leteckých linek počínaje, výrobou seriálu o Krtečkovi a pandě konče.

Zkrátka prezidentův mandát jako by byl bezbřehý, byť třeba pokud jde o víza, Česko je politicky závislé na celé Evropské unii, a v letecké dopravě bude nakonec rozhodovat byznys, nikoliv politika. Miloš Zeman ale vytyčoval obecné cíle, přání směřovaná do daleké budoucnosti, což mu nemusíme mít až tak za zlé. Větší problém - jak se asi očekávalo - se týká toho, jak Zeman formuluje obecný vztah Česka ke komunistické Číně.

V některých momentech šlo o pouhé rétorické cvičení. Zemanovo ujištění, že Česko respektuje celistvost Číny a neuznává samostatný Tibet ani Tchaj-wan, asi nejednoho čtenáře zpráv nadzdvihne, ale v podstatě nejde o nic nového. To samé říká Česko po celou dobu své existence a není zdaleka samo. I mezinárodně a obchodně významný Tchaj-wan se těší plného uznání jen od několika málo důležitých států světa, například ve střední Americe.

Není tedy problém, co Zeman říká, ale spíš jak to říká. Nadšeně podlézavé přitakání bezohledné a dobyvačné politice státu, jenž okupuje Tibet, vypadá tragicky od země, která sama ještě nedávno na jakákoliv slova zastání proti „svým okupantům“ napjatě čekala. Zeman tím projevuje slabost, kterou si snad ani Česko nezaslouží.

S tím souvisí asi hlavní problém čínského výletu. Zeman jde ve své devótnosti vůči poměrně odpudivému čínskému režimu tak daleko, jak to jen lze. Třeba když prohlásí, že chce rozvíjet vzájemné vztahy na základě „plného respektování zájmů obou zemí“.

„Plné respektování zájmů“ se pěstovalo za Husáka a Jakeše. Svobodné demokratické státy mají dobrou vlastnost napřed se ptát, jaké ty zájmy vlastně jsou. Zdaleka ne všechny zájmy jsou totiž hodné respektování. A pro zájmy totalitního státu, jímž Čína je, to platí dvojnásob.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].