Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Blažkův překážkový běh

Ministr spravedlnosti poprvé připustil, že důvodem prozatímního nejmenování Lenky Bradáčové do čela vrchního zastupitelství jsou i mocenské tlaky.

Pavel Blažek • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Pavel Blažek • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

Post vrchního žalobce, který zodpovídá za rozkrývání těch nejzávaznějších korupčních případů, zůstane i nadále neobsazený. Nový ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) totiž zatím odmítl jmenovat do čela tohoto klíčového úřadu ústeckou návladní Lenku Bradáčovou, kterou mu navrhl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman s argumentem, že právě od ní očekává, aby instituci paralyzovanou předchozím vedením rozhýbala. 

Blažek až dosud fakt, že Bradáčovou nechce jmenovat, vysvětloval potřebou zkoumat její odbornou „integritu“ a nejnověji i nápadem vypsat nejdříve na toto místo výběrové řízení. Teď ale poprvé veřejně připustil i to, o čem se již delší dobu spekuluje. A sice, že důvodem, proč jmenování Bradáčové odkládá, je i tlak zevnitř politických stran, jejichž vrcholní představitelé ústeckou žalobkyni nechtějí. Například z obavy, že bude, jako to už ukázala v případě exhejtmana Davida Ratha, tvrdě stíhat korupční případy spojené s politikou.

„Určití významní lidé si její jmenování nepřejí, kdybych to udělal teď, bylo by kolem toho hodně křiku,“ potvrzuje ministr Blažek. Koho přesně má na mysli, ale už šéf justice neupřesňuje. Podle svého okolí je nicméně nyní Blažek ve složité situaci. Sám by prý Bradáčovou jmenovat chtěl, protože se jako advokát nechce zapsat v řadách justice jako ten, kdo ji odmítl a tím zkomplikoval potřebnou očistu vrchního zastupitelství, zároveň ale na něj naléhají někteří jeho straničtí kolegové, aby právě to udělal.

Vzhledem k tomu, že na podzim bude volební kongres ODS a Blažek chce dál zůstat ve vedení strany, se navíc rychlým potvrzením Bradáčové nechce připravit o důležité hlasy z jiných regionů, jejichž špičky mají se jménem Bradáčová problém a bez jejichž podpory Blažek post v čele ODS neuhájí. Takže ve věci složitě taktizuje a vymýšlí cesty jako například „potřebu“ vypsat zmíněný konkurs, což mu umožňuje jmenování žalobkyně odsunout, ale ne zcela shodit ze stolu, aniž by však přitom proti sobě poštval svoji stranu.

Jak chce nicméně složitý rébus ministr nakonec vyřešit, není jasné. V řadách svých spolupracovníků sice dává najevo, že Bradáčovou časem přece jen na vrchním zastupitelství potvrdí, to ale nic nemění na tom, že to bude muset udělat proti silné nevoli ODS, z které má nyní strach. Jak ji chce v budoucnu překonat, když nelze očekávat, že by časem polevila, a zároveň si nepoškodit svým „ano“ Bradáčové postavení ve straně, čehož se nyní obává, není zatím zřejmé.

Banner Respekt • Autor: Respekt
Banner Respekt • Autor: Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].