0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Informační servis18. 4. 20235 minut

ÚS: Registrace třetích osob je nutná, aby si nikdo nemohl koupit volby

alt. podtitulek

Selský rozum; ilustrační foto

Objednejte si k odběru newslettery a informační servis Respektu


Jedná se o spor, který se týká ještě předminulých sněmovních voleb v roce 2017, ale teprve nyní došlo na jeho rozřešení. Stojí za ním Ústavní soud a jeho úterní rozhodnutí.

Spolek Svoboda projevu propagoval v debatách a inzerátech film Selský rozum a knihu Žlutý baron, které před volbami mířily proti lídrovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Konkrétně šlo o 342 inzerátů - s nadpisem „Proč nám chce Andrej Babiš vládnout?“ a v podobě pozvánek na 61 besed konaných na různých místech České republiky. Od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí obdrželo pokutu 27 tisíc korun s odůvodněním, že se zapojilo do volební kampaně, aniž se předem registrovalo, jak vyžaduje zákon. 

Knihu Žlutý baron napsali Zuzana Vlasatá a Jakub Patočka. Spolek založili kvůli propagačnímu turné. Poté, co nižší soudy potvrdily postup Úřadu a výši pokuty, odvolal se spolek k Nejvyššímu správnímu soudu. Ten pak v roce 2020 navrhl ke zrušení část zákona, která požaduje, aby se třetí osoby  - tedy v tomto případě například někdo jiný než politické strany a hnutí - registrovaly před tím, než budou dělat pozitivní či negativní volební kampaň. NSS konstatoval, že toto pravidlo je v rozporu se svobodou projevu, zvlášť pokud v případě jejich porušení následuje sankce.

Ústavní soud však s názorem NSS nesouhlasil, protože napadená část zákona podle něj sleduje legitimní cíl -  zabránit obcházení limitů pro výdaje ve volební kampani.  „Zákon mimo jiné zabraňuje, aby jeden kandidující subjekt, disponující neomezenými finančními možnostmi, ovládl prostřednictvím třetích subjektů prostor mediální, reklamní, ale i obecně prostor ‚pro život‘ svými propagačními a agitačními materiály či projevy zostouzejícími politické konkurenty,“ píše Ústavní soud v rozhodnutí.  Podle ÚS je často jednodušší přesvědčit voliče jednoduchými, bezobsažnými a zkratkovitými slogany, které jsou ale marketingově dobře zacílené a masivně šířené - k čemuž je nutné finanční zázemí.

Nález přivítal člen dohledového úřadu Jan Outlý, který by pokládal zrušení institutu třetích osob za problém. "Paragrafy proti anonymní kampani bez pravidel nejsou protiústavní," uvedl na twitteru.

Politická soutěž bez jasných pravidel a omezení není v demokratickém právním státě myslitelná, stojí v této souvislosti v nálezu. „Ve volební kampani podle něj nejde jen o svobodu vyjádření názoru, ale také o získání voličů v dané konkrétní době. Ve volebním klání musí být vždy jasné, kdo je soutěžícím a kdo může tuto soutěž ovlivnit, argumentuje Ústavní soud.

Soudce zpravodaj Jan Filip zdůraznil, že už nyní se v praxi registrují jen nižší desítky nejvýraznějších aktérů kampaní, nikoliv běžní podporovatelé stran či kandidátů. Zároveň podle něj norma reaguje na nové zkušenosti s vedením kampaní, politickým marketingem a trendy na sociálních sítích.

Co rozhodnutí znamená? Paragrafy upravující volební kampaň se dají vyložit tak, že nejsou v rozporu se svobodou projevu, zároveň mají svůj důležitý cíl: zamezit tomu, aby někdo, kdo přímo nekandiduje a nenese přímou politickou odpovědnost, nemohl „koupit“ volby pro nějakou politickou stranu a hnutí.

Odlišné stanovisko zaujal ústavní soudce Vojtěch Šimíček a navrhoval právní úpravu zrušit. Napadená zákonná úprava podle něj nezamýšlenými důsledky „do značné míry likviduje to, co je na politice hezké – aktivního občana, který chce na politice participovat, byť z ní nebude nijak přímo profitovat". Skuteční škůdci demokracie podle něj spokojeně sedí například na trollích farmách za našimi východními hranicemi.  Andrea Procházková


Reportér deníku The Wall Street Journal Evan Gershkovich zatčený v Rusku kvůli svému psaní zůstane ve vězení. Ruský soud zamítl žádost o odvolání. Andrej Babiš vyhověl nařízení soudu a omluvil se dopisem svému bývalému náměstkovi na ministerstvu financí, nyní senátorovi za Piráty Lukáši Wagenknechtovi za lživé výroky, že je udavač a připravil Česko o 800 milionů korun. Z Íránu přicházejí zprávy o nové vlně represí vůči ženám, které po protirežimních protestech přestaly nosit šátky například při řízení auta, v obchodech nebo restauracích. Policie sahá dokonce k zabavování aut a uzavírání provozoven, kde k tomuto chování dochází. Patrik Banga se stal prvním romským autorem, který byl oceněn cenou Magnesia Litera. Server novinky.cz radí, jaká jídla škodí našemu mozku. S odvoláním na doporučení amerických neurologů publikovaná na webu Huffington Post uvádí, že s ohledem na zdraví mozku bychom se měli vyvarovat třeba sladkých limonád, margarinu, kávy bez kofeinu nebo hranolek. Celorepublikové školní testování tělesné kondice podle serveru SeznamZprávy potvrdilo, že dnešní děti jsou na tom výrazně hůř než předchozí generace. Rovněž vychází najevo, že městské děti začínají být fyzicky zdatnější než děti z venkova a žáci gymnázií zdatnější než žáci učilišť. Před Úřadem vlády stále táboří skupina demonstrantů „proti bídě“ z Václavského náměstí. Zatím se ale neshodují, jak dlouho vydrží: někteří už jen den, jiní prý do doby, než s nimi nezačne premiér Petr Fiala mluvit. Spisovatelka Irena Obermannová oslavila 61. narozeniny tím, že se vyfotila nahá a fotku zveřejnila.



Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].