Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Záplavy v Libyi

Moře neustále vyplavuje další těla

Východ země zasáha bouře Daniel. Ve městě Darná doposud napočítali 5300 těl

Město Darná po bouři • Autor: ALI M. BOMHADI
Město Darná po bouři • Autor: ALI M. BOMHADI

Objednejte si k odběru newslettery a informační servis Respektu


Zatímco Maroko zasáhlo zemětřesení, další země na severu Afriky se potýká s následky záplav. Na severovýchodě Libye udeřila v neděli středomořská bouře Daniel a v nejhůř zasaženém městě Darná doposud napočítali 5300 těl, píše agentura Reuters s odkazem na východolibyjské úřady. Počet obětí však podle všeho ještě strmě poroste.

V úterý ministerstvo zdravotnictví východolibyjské správy informovalo o 3000 potvrzených obětech, ale připustilo, že mrtvých by mohlo být až 10 deset tisíc. O stejném počtu pohřešovaných hovoří představitelé Červeného kříže a Červeného půlměsíce. Podle Mezinárodní organizace pro migraci v důsledku záplav přišlo v Darná o střechu nad hlavou nejméně 30 000 lidí.

„Dosud jsme napočítali v Darná více než 5300 mrtvých a jejich počet se pravděpodobně ještě výrazně zvýší a může se dokonce zdvojnásobit, protože počet pohřešovaných je také v řádu tisíců," uvedl ministr pro civilní letectví ve východolibyjské vládě s tím, že "moře neustále vyplavuje další těla". Může se tak jednat o jedny z nejtragičtějších záplav v dějinách kontinentu a obnova bude stát miliardy dolarů.

Bouře Daniel udeřila na libyjskou pevninu v neděli. Libyjské úřady na východě země vyhlásily stav nouze, nechaly uzavřít školy a obchody a vyhlásily zákaz nočního vycházení. Proud vody, který se valil přes Darná, BBC přirovnává k cunami. Zkázu způsobila především voda ze dvou přehrad nad městem, které se protrhly. Rozsah škod zachycují satelitní snímky, podle nichž je celé město pod nánosem bahna a centrum protíná řeka, která se vylila z koryta.

V místní nemocnici byly desítky těl zabalených v přikrývkách položeny na chodbách nebo venku na chodníku, aby je obyvatelé mohli identifikovat. Tisíce lidí se stále pohřešují a po možných přeživších se nadále pátrá. Zmizely i celé rodiny – když přišla velká voda, lidé už spali. „Vyzýváme všechny mladé Libyjce, každého, kdo má nějaký titul nebo lékařské vzdělání, aby nám přišel pomoci. Máme i nedostatek zdravotních sester," řekl novinářům jeden z dobrovolníků.

Do země již začala přicházet zahraniční pomoc, mimo jiné ze sousedního Egypta, avšak situaci komplikuje libyjské dvojvládí. Mezi státy, které nabídly pomoc, nebo už ji poslaly, je i USA, Německo, Írán, Itálie, Katar a Turecko.

V dalších oblastech zasažených záplavami včetně Benghází muselo opustit své domovy 6000 lidí. Organizace se spolu s partnery snaží do postižených oblastí dopravit léky, pátrací a záchranné prostředky a personál.

Libye se však potýká se špatně fungující infrastrukturou. Vláda šestimilionové země je rozdělená na konkurenční celky na východě a západě, přičemž každý z nich podporují jiné ozbrojené skupiny a zahraniční vlády. Mezinárodně uznávaná vláda národní jednoty sídlící v Tripolisu nemá východní oblasti země pod kontrolou.


Předchozí vydání najdete na webu respekt.cz v rubrikách Informační servis a Newsletter.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].