Historická chvíle: Škoda Auto představila první elektromobil
Mladoboleslavská Škoda Auto ve čtvrtek v Bratislavě ukázala svá první auta jezdící na elektřinu – bateriové Citigo a hybridní Superb. Pozornost upoutává zejména malý elektormobil Citigo, který by měl otevřít novou, elektrickou etapu tuzemské největší automobilky. Kolik bude elektormobil Citigo stát zatím firma neřekla, její šéf Bernhard Maier ale v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že bude stát méně než půl milionu korun. „Cenu zveřejníme až v příštích týdnech, až spustíme objednávkový systém. Bude to ale cena, se kterou budeme schopní konkurovat na trhu,“ řekl Maier ČRo. Model by měl mít dojezd 265 kilometrů na jedno nabití. První vozy se na trhu objeví na začátku příštího roku. Do roku 2022 uvede Škoda na trh více než deset elektrifikovaných modelů.
V souvislosti s elektromobilitou panují obavy, zda nebude znamenat ztráu pracovních míst v českém autoprůmyslu. Podle Maiera se pracovníci škodovky bát nemusí. „Na naše pracovníky a pracovnice to samozřejmě bude mít vliv. Budeme potřebovat nové dovednosti a kvalifikované zaměstnance, kteří budou zvládat obě technologie. Z 39 tisíc zaměstnanců, které dnes Škoda po celém světě má, jsme už 11 tisíc ve výrobě a ve vývoji proškolili ohledně elektromobility. Budeme na to dál klást důraz a v následujících třech letech vyčleníme v rozpočtu 40 milionů eur na další profesní rozvoj těchto našich pracovníků. Domnívám se proto, že se nikdo z nich nemusí bát Průmyslu 4.0.“
Brexit: další zprávy o možném odstoupení premiérky, o dohodě se bude hlasovat později v červnu
Brexit, kapitola 728: britská média jednak opět spekulují o blížícím se konci premiérky Theresy May. Podle deníku The Times se těžce zkoušená politička připravuje na odchod z funkce, stanici BBC zase řeklo několik nejmenovaných členů vlády, že premiérka za této situace „nemůže zůstat ve funkci“. Další zpráva je pak s tou první úzce propojená a týká se červnového jízdního řádu k brexitu: tamní parlament nakonec nebude v prvním týdnu v černu znovu hlasovat o dohodě s EU o podmínkách odchodu Británie z Unie, jak bylo původně v plánu. Vláda se totiž nedokázala dohodnout, což znovu přiživilo spekulace o rezignaci šéfky kabinetu. Co se bude dít dál není jasné, jak už velí brexitový kolorit, dolní sněmovna má každopádně přestávku do čtvrtého června.
Indické volby vyhrál dle předběžných výsledků úřadující premiér Módí
V indických volbách podle předběžných výsledků zvítězila vládní nacionalistická Indická lidová strana (BJP) nynějšího premiéra Naréndry Módího. Módí se ve čtvrtek ráno prohlásil vítězem voleb. „Společně se budeme rozvíjet. Společně budeme prosperovat. Společně vybudujeme silnou Indii pro všechny. Indie znovu vítězí!“ napsal na Twitteru Módí, který je s Barackem Obamou a Donaldem Trumpem v trojici politiků s nejvíce sledujícími na světě.
Podle předběžných výsledků zveřejněných ve čtvrtek volební komisí získává BJP 300 z 543 volených křesel v dolní komoře parlamentu, což znamená, že si pohodlně zajistí většinu. Letošní parlamentní volby byly vnímány jako referendum o vládě premiéra Módího, jehož hospodářská politika se v poslední době stále častěji stávala terčem kritiky. Růst nyní šesté největší ekonomiky světa se v posledním desetiletí zpomalil a nezaměstnanost dosáhla nejvyšší úrovně od 70. let minulého století, uvedl zpravodajský server BBC.
Módího popularita ale navzdory tomu zůstává vysoká, čemuž podle expertů napomohlo i nedávné napětí mezi Indií a jejím rivalem Pákistánem, které vyvolal sebevražedný atentát, při němž v únoru v Kašmíru zahynulo 44 členů indické polovojenské policie. Indie obviňuje Pákistán, že podporuje islamistické hnutí, které se k útoku přihlásilo, a Módího vláda ihned podnikla rozhodné kroky a provedla v Pákistánu odvetné nálety na údajné cíle radikálů.
Mimořádná schůze k sociálním službám bude příští středu
Současná politická opozice bývá často kritizována za roztříštěnost a nejednotnost. Pětice opozičních stran – Pirátů, ODS, lidovců, TOP09 a STANu - si nicméně v tomto směru poopravila reputaci, když jejich zástupci společně požádali o svolání mimořádné schůze Sněmovny k chystaným vládním škrtům v oblasti sociálních služeb. Šéf dolní komory Radek Vondráček (ANO) ji dnes svolal na příští středu odpoledne. „Problém s financováním sociálních služeb je tak vážný, že se nebojíme použít slovo, že hrozí kolaps," říká předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Podle opozice chybí letos na sociální služby dvě miliardy korun. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) dnes na tiskové konferenci po setkání Svazu měst a obcí v Ostravě prohlásila, že její ministerstvo uvolní na sociální práci v obcích dalších 85 milionů korun. O dalších penězích pak chce ještě jednat.
Déšť vylil z břehů řeky, voda zaplavovala silnice a sklepy
Vydatný déšť od středečního rána až do čtvrtka zvedal hladiny řek v Čechách i na Moravě. Třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity platil ještě ve čtvrtek na Olši v Českém Těšíně, dlouho se držel taky na Bečvě – a řada toků v podhorských oblastech Beskyd a Českomoravské vrchoviny stále ještě hlásí nižší stupně povodňové aktivity. Situace by se měla postupně uklidňovat, povodňová pohotovost vyhlášená Českým hydrometeorologickým ústavem však platí až do pátečního poledne.
Ve čtvrtek způsobovaly rozvodněné toky nejvíce problémů v Moravskoslezském kraji, kde hasiči měli téměř 200 výjezdů. Hlavně čerpali vodu ze sklepů či garáží, čistili kanalizace, větvemi zanesená koryta potoků a odstraňovali bahno ze silnic a chodníků. V centru Ostravy musel být na několik hodin uzavřen zhruba dvousetmetrový úsek silnice. Rozlité toky zatopily také šatny několika škol v Opavě nebo Studénce na Novojičínsku. Hasiči čerpali vodu i z depa pošty v Třinci.
Také na Vysočině, v Libereckém, a také Zlínském kraji byly kvůli zaplavení uzavřeny některé silnice. Nejhorší situace byla ve středu ve Zlínském kraji, kde voda zaplavovala sklepy rodinných domů a silnice.
Britští experti požadují dva ženské záchody na jeden mužský
Na zdánlivě přízemní, přesto však nesmírně důležité téma se zaměřili odborníci z britské Královské společnost pro veřejné zdraví – na veřejné záchodky. Zpráva kritizuje fakt, že veřejných toalet v Británii stále ubývá, přestože jsou ve veřejném prostoru „stejně důležité jako semafory, silnice nebo svoz odpadu“.
Kromě obecné dostupnosti a dalších se aspektů se studie zaměřila na skutečnost, kterou zná důvěrně doslova každý – ženy obvykle stojí na záchod frontu, zatímco muži málokdy. Je to způsobeno řadou faktorů, nicméně řešení to má podle zprávy jedno hlavní - ženské záchody rovnou koncipovat ve dvojnásobné kapacitě.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].