Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Glosa

„Úspěšné“ řešení pro Janov

Litvínovský starosta Milan Šťovíček (ODS) má svůj plán, jak řešit situaci na sídlišti Janov – alespoň s těmi nejméně „přizpůsobivými“ Romy – pošle je do ubytoven.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Litvínovský starosta Milan Šťovíček (ODS) má svůj plán, jak řešit situaci na sídlišti Janov – alespoň s těmi nejméně „přizpůsobivými“ Romy – pošle je do ubytoven. Monitoring, který momentálně na sídlišti provádí městská policie společně se sociálními pracovnicemi, by měl právě takové Romy vytipovat, a ti pak poputují do ubytoven na kraji města.

Ponechme stranou, že samotný Janov už na kraji Litvínova je a věnujme se faktu, že v ubytovnovém nápadu není ani zmínka o sociální práci, která by pomohla těm nejvíce zadluženým vrátit se postupně do života.

Prostě nic víc než trest formou vystěhování do nepohodlného bydlení. Jako by tím pan starosta Šťovíček dal najevo, že sociální práce je pouze pro vyvolené. Tedy pro ty, u kterých je šance na úspěch, jež ještě nejsou natolik zdecimováni, zadlužení a vlivem dlouhé nezaměstnanosti bez pracovních návyků. Ti ostatní se ocitnou v nově vzniklém ghettu na periférii, které se může ponechat hodně dlouho svému osudu, protože žádná nespokojená „slušná“ majorita volající si na pomoc Dělnickou stranu tam nebude.

Litvínovská radnice se rozhodla jít prostě jen jedním směrem, a to efektivním a provětšinovým, čímž jen potvrdila, že v Česku se stále ještě nezajímáme o Romy a jejich problémy ve vyloučených lokalitách. Janov je smíšeným sídlištěm, což vyvolalo nejen napětí dále rozdmýchávané ultrapravicí, ale neslo s sebou i naději na změnu.

Většina českých vyloučených lokalit je až na pár jednotlivců romská, což jako by legitimuje postoj místních samospráv „nestarat se“ a „nechat je, ať si to vyřeší mezi sebou“. Právě Janov mohl ukázat, že jsou i jiné cesty než ignorace. Zatím to však vypadá, že litvínovská radnice jen hledala svou přístupovou cestu k obvyklé české praxi. – A byla úspěšná: sídliště „vyčistíme“ a ghetto, tentokrát čistě romské, založíme kousek dál, tak aby nikoho neobtěžovalo.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].