Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Tlustého slovenský expert

Poslanec ODS Vlastimil Tlustý zneužívá ve svém politickém divadle o 12procentní rovné dani českou neznalost slovenských reálií, když se zaštiťuje slovenským expertem Richardem Sulíkem coby duchovním otcem tamějšího ekonomického zázraku.

Poslanec ODS Vlastimil Tlustý zneužívá ve svém politickém divadle o 12procentní rovné dani českou neznalost slovenských reálií, když se zaštiťuje slovenským expertem Richardem Sulíkem coby duchovním otcem tamějšího ekonomického zázraku.

Tlustý si se Sulíkem jistě rozumí, koneckonců, ten se vyznává ze svého obdivu k programu ODS o rovné dani z roku 2002 – prý se jím nechal inspirovat. Nicméně Sulík je mnohem více mistrem politického marketinku vlastní osoby a vizionářem než expertem, na kterého by měli politici vsadit svou budoucnost.

Je důležité vědět, že skutečným autorem slovenské daňové reformy byl Ivan Mikloš a prosadil ji s účinnou podporou bývalého premiéra Mikuláše Dzurindy (oba jsou lídři SDKÚ). Ani jeden z těchto politiků Tlustého současné návrhy veřejně nepodpořili a k Sulíkovi mají rezervovaný vztah. Samotný Sulík dnes nazlobeně říká, že SDKÚ není opravdu ekonomicky liberální strana a že jsou v ní lidé, kvůli nimž této straně odmítá nabízet své ideje.

Možná také proto šel Sulík po loňských volbách radit novému ministru financí levicové vlády Jánu Počiatekovi a před několika týdny – těsně před svým odchodem z ministerstva – mu odevzdal návrh na snížení daní z 19 na 16 procent a na zrušení většiny daňových výjimek (premiér Robert Fico ale všechny úvahy o snižování daní rázně zamítl). Velmi podobný návrh předložil Mirkovi Topolánkovi i Tlustý, jen si troufl s daněmi ještě níže.

Tandem Tlustý–Sulík tedy funguje jako dobře sehraný tým. Oba jsou také velkými zastánci negativní daně, tedy sociální dávky pro každého občana, což jistě není špatný nápad, ale zatím si na něj žádný stát netroufl (britští konzervativci ho mají v šuplíku už mnoho let). Sulík se ho před třemi roky pokusil s pomocí slovenských novinářů protlačit do Miklošovy agendy, ale marně.

Slovenští novináři Sulíka rádi citují a dělají s ním rozhovory, protože propaguje jednoduché daňové modely a umí o nich dobře mluvit. Méně se už k Sulíkovi hlásí slovenští politici – a to i ti vpravo. Tlustý je možná českou výjimkou, ale nejspíše je to tak, že obsadil Sulíka do vedlejší role vlastního politického divadla, jímž chce dosáhnout něčeho jiného, než je snížení daní.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].