Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Glosa

Severní Irsko dává naději

Nemohlo to přijít v symboličtější okamžik. V den, kdy jsme si připomínali výročí konce 2. světové války, přišla banální zpráva z Belfastu – dohodli jsme se na vládě. Co je ale normální v kterékoli jiné západní zemi, je v Severním Irsku téměř neuvěřitelné. Katolíci a protestanti, kteří po desítky let mezi sebou bojovali, se spojili do jednoho kabinetu.

Nemohlo to přijít v symboličtější okamžik. V den, kdy jsme si připomínali výročí konce 2. světové války, přišla banální zpráva z Belfastu – dohodli jsme se na vládě. Co je ale normální až banální událost v kterékoli jiné západní zemi, je v Severním Irsku téměř neuvěřitelné. Katolíci a protestanti, kteří po desítky let mezi sebou nesmiřitelně a krvavě bojovali, se spojili do jednoho kabinetu. Uzavřela se tak jednání, která se rozběhla v roce 1998.

Jestli budoucnost ukáže, že toto spojení dokázalo překonat letité rozpory, bude to skutečně historický okamžik a příklad řešení pro podobné konflikty v Evropě. U nalezení smíru, stejně jako přímo u podpisu dohody v Belfastu, významně asistoval britský premiér Tony Blair. „Po staletích, která byla zatěžována konflikty, mají nyní obyvatelé Severního Irska naději, že se vymaní z řetězů historie,“ prohlásil Blair. Ten má v příštích dnech ohlásit datum, kdy opustí svůj premiérský post. Zároveň je to téměř přesně deset let, co poprvé stanul v čele britské vlády. Pro oznámení data odchodu si nemohl vybrat lepší okamžik, protože slaví úspěch, který se nepodařil nikomu před ním.

Blair něco podobného, jako je úspěšné jednání v Severním Irsku, velmi potřeboval, protože zejména jeho angažmá po boku amerického prezidenta George Bushe ve válce v Iráku mu hodně ubralo na popularitě.

Je ale nepochybné, že až Blair opustí Downing Street, opustí evropskou politiku největší fenomén posledních dvaceti let. Jakému politikovi se poštěstí, aby se jeho jméno stalo synonymem pro politický styl? Vždyť o potřebě „blairizace“ sociální demokracie se hovoří po celém kontinentu včetně Česka. Jeho projekt Třetí cesta vymazal představu, že „levice“ je nemoderní a lidi si neumí představit jako individuality, ale jen jako dav, nejlépe organizovaný v odborech.

Projekt pro Severní Irsko spadal do jeho plánu, jak pomoci zlepšit svět. Patří do toho například i boj s chudobou či globálním oteplováním. Jsou to nepochybně úkoly i pro jeho nástupce. Otázkou je, nakolik se mu to bude dařit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].