0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Glosa4. 10. 20073 minuty

Proč nás Bursík tahá za nos?

Co si o globálním oteplování myslí prezident Klaus ví v Česku už každé malé dítě.

Autor: Respekt
Autor: Respekt

Co si o globálním oteplování myslí prezident Klaus ví v Česku už každé malé dítě. Záhadou ale stále zůstává, co si o téhle žhavé agendě dneška myslí koaliční vláda. A hlavně jak by ji chtěla řešit.

Postoj máme, hlásal v minulých týdnech hrdě do novinářských mikrofonů vicepremiér za Zelené Martin Bursík. Když byl dotázán jaký, odkázal na březnový summit Evropské unie, kde premiér Topolánek zvednul ruku pro celounijní závazek zredukovat do roku 2020 emise oxidu uhličitého (CO2) o 20% oproti roku 1990 a zvýšit počet obnovitelných zdrojů na 20% (v současné době se v Česku na výrobě energie podílejí ze 4%). I při té nejlepší vůli ale tenhle společný unijní cíl nejde vydávat za oficiální postoj Česka ke globálnímu oteplování.

Postoj totiž vzniká až ve chvíli, kdy jej někdo zformuluje. A to tady zatím nikdo neudělal. Premiér Topolánek sice na unijním summitu zvedl ruku pro snižování emisí CO2 a růst obnovitelných zdrojů, už ale neprozradil, jaký názor má na klimatické změny on sám a za jak vážný problém je jeho ministři považují. I když se to nemusí zdát tak důležité, opak je pravdou.

Zvlášť ve chvíli, kdy vicepremiér Bursík občany nabádá, aby se chovali k zemi šetrněji a sami se uskromňovali. Jak to ale může po veřejnosti žádat, když se dnes nikdo neorientuje v tom, co si o klimatických změnách a především o míře, v níž je způsobuje člověk, kabinet vlastně myslí?

Jestli pan Bursík chce, aby lidé jeho slova brali opravdu vážně, měl by co nejdříve se svými vládními kolegy srozumitelný postoj vlády k problém globálního oteplování představit. Ostatně podobně to udělala řada unijních zemí a nemusejí se tak dnes schovávat za závazky unijního summitu.

Jasná pozice vlády má důležitou symbolickou rovinu. Čím bude její postoj ke klimatickým změnám srozumitelnější a čím hlasitěji se za něj postaví premiér a vicepremiéři, tím je větší šance, že bude pozitivně rezonovat ve společnosti. Třeba právě šetrnějším chováním zdejších občanů, tak jak by si to přál zelený vicepremiér.

Ne že by ministři neměli na globální oteplování názor. Oni ho mají, ale hned v několikerém vydání. A nějak se jim ho zatím nedaří sladit. Zelení klimatické změny považují za vážný problém a vidí za ním působením člověka, většina ODS to ale vnímá přesně opačně. To je ostatně také hlavní důvod proč něco jako „společná vládní pozice“ k agendě klimatických změn dosud nespatřila světlo světa.

Dokud se tak nestane, bylo by férovější přiznat, že prostě společný názor neexistuje a přestat se alibisticky odvolávat na unii.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].