0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Glosa17. 7. 20072 minuty

Poučení reformátoři Nečas a Kalousek

Bylo zajímavé sledovat, s jakým důrazem se ministr práce Petr Nečas v nedělní televizní debatě na ČT1 ohradil proti nesprávné interpretaci návrhu důchodové reformy moderátorem Václavem Moravcem. Zdánlivě šlo o slovíčka, ve skutečnosti o to, že případné soukromé spoření na důchod (takzvaný druhý pilíř) nebude povinné, ale dobrovolné.

simecka 300 • Autor: Respekt

Bylo zajímavé sledovat, s jakým důrazem se ministr práce Petr Nečas v nedělní televizní debatě na ČT1 ohradil proti nesprávné interpretaci návrhu důchodové reformy moderátorem Václavem Moravcem. Zdánlivě šlo o slovíčka, ve skutečnosti o to, že případné soukromé spoření na důchod (takzvaný druhý pilíř) nebude povinné, ale dobrovolné.

Ministr Nečas je obezřetný politik, podobně jako jeho kolega z vlády, ministr financí Miroslav Kalousek. Svým způsobem je to poctivé – politik má mít své cíle, ale obětovat svou kariéru, aby je uplatnil proti vůli většiny, se od něho smí žádat jen v opravdu krizových situacích.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Ta v Česku dnes není, a proto Nečas dávkuje svou reformu umírněně a Kalousek zase blazeovaně krčí rameny nad novými pokusy ODS razantněji snížit daně. Ani jeden zjevně nechce získat pověst tvrdého reformátora – možná proto, že vidí, jak dopadli jejich kolegové na Slovensku.

Tam se totiž pravicoví reformátoři octli v marginální pozici a po roce od voleb, v nichž zvítězil levicový Směr, jen bezmocně přihlížejí rostoucí popularitě této strany. Poslední průzkum, který byl zveřejněn včera, přisuzuje Smeru 43 procent potencionálních voličů, zatímco SDKÚ, tedy stranu, se kterou si Slováci spojují radikální reformy z posledních let, by volilo jen 11 procent.

Postoj slovenské veřejnosti není příliš spravedlivý, ale pro Kalouska a Nečase jistě poučný. Slovenská vláda má například v plánu zrušit povinné spoření mladé generace ve druhém pilíři, které zavedla její předchůdkyně, a umožnit dobrovolné. Když Nečas v televizi zdůrazňoval, že o povinném spoření nemůže být řeč, jakoby chtěl říct, že jeho kolegové z SDKÚ, kteří to před třemi lety zavedli, to opravdu přehnali. A když se Kalousek ani neunavuje komentovat návrhy skupiny ODS, aby se snížení daní zaplatilo zvýšením DPH, dává tím najevo, že tato slovenská cesta vede k politické sebevraždě, kterou by on nerad.

Čeští politici mají dnes paradoxní výhodu v tom, že do reforem si jim v posledních letech příliš nechtělo. Můžou si na různých příkladech - nejen tom slovenském - ověřit, kolik toho volič ve střední Evropě snese, aby v dalších volbách nesmetl reformátory a nedal průchod populistům. Zdá se, že Nečas a Kalousek jsou pilnými studenty moderních dějin.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].