Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Glosa

Pospíšilův problém

Tak jedinečnou šanci nahlédnout do nitra zdejší justice tu veřejnost ještě neměla.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Tak jedinečnou šanci nahlédnout do nitra zdejší justice tu veřejnost ještě neměla. I když ten pohled není vůbec hezký a leckomu z něj přebíhá mráz po zádech, je důležité, že ho můžeme být svědky. Díky tomuhle procesu totiž máme velkou šanci konečně se oficielně dozvědět, jestli bylo vyšetřování lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka politicky ovlivňováno nebo ne.

Co je předmětem sporu vlastně není až tak důležité: před časem bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová (dnes stínová ministryně spravedlnosti ČSSD) označila svoji nástupkyni Veseckou a několik dalších špiček soudnictví za „justiční mafii“. K výroku jí prý přimělo neprůhledné zastavení vyšetřování vicepremiérovi možné korupce a následné mlžení Renáty Vesecké a spol. kolem téhle klíčové politické kauzy dneška. Ti jí za její kritická slova následně zažalovali a teď se domáhají její omluvy za údajně nepravdivé výroky.

Důležité je na celé kauze především to, že u soudu vypovídají v rolích svědků klíčoví státní zástupci, kteří přišli s případem Čunek v rámci své práce do styku (mlčenlivosti je zbavila přímo Vesecká). Díky jejich slovům si tak můžeme udělat v případu konečně pořádně jasno. A zatím se tedy dozvídáme samé znepokojivé věci.

Například ostravská krajská státní žalobkyně Zlatuše Andělová vypověděla, že se účastnila tří neformálních hotelových schůzek za přítomnosti žalobkyně Vesecké, místopředsedy Nejvyššího soudu Pavla Kučery a bývalého ministra spravedlnosti a současného vládního poradce Pavla Němce. Ti na ní měli podle její výpovědi tlačit, aby Čunkovo stíhání zastavila nebo zahrála do autu. Kučera to údajně zdůvodňoval slovy, že: „Je problém ve vládě, je třeba získat za Čunka náhradu, což nebude hned, je potřeba další lhůty.“ Nebo: „Situace je vážná. Když jde o politické zájmy, musí spravedlnost stranou.“

Druhá strana obvinění z nátlaku odmítla, aniž by ale dokázala svoje jednání srozumitelně vysvětlit. Což zatím nahrává na důvěryhodnosti slov žalobkyně Andělové.

Soud bude po včerejšku pokračovat ještě několika dalšími líčeními. Už teď ale víme jedno. V české justici něco zásadně zapáchá. Buď si vše Andělová vymyslela a neměla by na svém místě dál co dělat, nebo tu opravdu pracovala „justiční mafie“ v čele s Nejvyšší státní zástupkyní.

Ať už soud nakonec rozhodne o omluvě jakkoliv, věcí by se měl co nejdřív začít zabývat ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). A ne se jako dosud tvářit, že vlastně nejde o nic důležitého a před otázkami novinářů na tohle téma prchat. Jedině když se k věci postaví čelem, může dojít k tolik potřebné katarzi v českém soudnictví, kterému přestává věřit čím dál více lidí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].