Právníci se často přou o výklad norem, zákon o veřejném zdravotním pojištění je však více než jasný: pacienti musí platit regulační poplatky a pokud se tak neděje, udělují pojišťovny zdravotnickému zařízení pokutu. Přesně to se ve Středočeském kraji stalo, když Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra udělila pokuty mezi 10 a 15 tisíci korunami všem tamním krajským nemocnicím.
Vše tedy funguje přesně podle právního řádu, ale až na středočeského hejtmana Davida Ratha. Ten pojišťovnu osočil ze spolčení s ministerstvem zdravotnictví a pohrozil ukončením smluv mezi pojišťovnou a nemocnicemi. Stejnou výhružku vyslovil i na adresu ostatních pojišťoven.
Zdravotní pojišťovny však nejednaly zbrkle a na objednávku, ale naopak s rozvahou. I přesto že všichni víme, že nejen ve Středočeském kraji ale i ve všech ostatních krajích za pacienty zdravotnické poplatky hradí sociálnědemokratická hejtmanství, zahájily pojišťovny důkladná několikaměsíční správní řízení. Během nich se jeli jejich zaměstnanci přesvědčit do krajských nemocnic na vlastní oči, listovali dokumentací a hovořili s personálem i pacienty. Zákon ponechává pojišťovnám v případě zjištěného prohřešku na výši pokuty volnou ruku, maximální částka je však 50 tisíc korun. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra podle slov jejího ředitele Jaromíra Gajdáčka zvolila pouze symbolické částky, aby netrpěla zdravotní péče. Rozhodně tedy nešlo o pomstu.
Každým dnem by měly být zveřejněny výsledky desítek dalších správních řízení ostatních zdravotních pojišťoven a je velmi důležité, jak se zachovají. Doufejme, že se neleknou hrozeb středočeského hejtmana a přidají se ke Zdravotní pojišťovně ministerstva vnitra. Pokud by totiž David Rath rozvázal smlouvy se všemi najednou, pak už by musel v krajských nemocnicích léčit pacienty sám. A jak sám říkal, zvládat několik zaměstnání najednou je pouze otázkou dobré organizace…
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].