0:00
0:00
26. 5. 20082 minuty

Peking-Moskva-Borovno

Radar v Brdech zažíval v posledních dnech hvězdné okamžiky. V pátek se mu věnoval ruský prezident Medveděv a jeho čínský kolega.

Autor: Respekt

Radar v Brdech zažíval v posledních dnech hvězdné okamžiky. V pátek se mu věnoval ruský prezident Medveděv a jeho čínský kolega, když v Pekingu společně ostře napadli americkou ideu protiraketové obrany s tím, že tento plán „nepodporuje strategickou rovnováhu a stabilitu a poškozuje mezinárodní snahy o kontrolu zbrojení“. V neděli se díky České televizi mohli tito vůdcové dvou východních velmocí přesvědčit, že mají stovky stoupenců přímo v týlu západního nepřítele – v kulturním domě v Borovně.

Samotná debata českých politiků pod dohledem Václava Moravce měla obvyklou, tedy nevalnou úroveň, co však bylo žalostné, to byl právě stav publika. Člověk si nemohl nepoložit otázku: dá se v Česku vůbec dělat zahraniční politika s ohledem na veřejné mínění?

↓ INZERCE

Nedělní poledne v Borovně také ukázalo, že záměrné matení pojmů dosáhlo v této zemi vrcholu. Hladovějící pan Jan Tamáš přímo obvinil české vládní politiky, že jsou placeni americkými zbrojařskými firmami (jde prý o 300 milionů), chybělo už jen slovíčko imperialisté. Jistý novinář (Britské listy) zase naopak mluvil o zvacím (!) dopise Jiřího Paynea, jako kdyby česká vláda zvala americké okupanty a její členové jsou tudíž ze stejného těsta jako Vasil Biľak. Komunistický europoslanec Randsorf se vicepremiéra Vondry řečnicky zeptal, kde se v bývalých chartistech berou válečnické instinkty a když mu Vondra namítl, že radar má obranný charakter, publikum zaburácelo pohrdavým smíchem.

Radar, byť neexistující, měl tedy díky nové ose Peking-Moskva-Borovno zas jednou hvězdný víkend. A čeští diváci zážitek pro silné žaludky.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].