0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Glosa8. 2. 20102 minuty

O pár minut déle

Metro • Autor: metroweb.cz
Metro • Autor: metroweb.cz

Jedno dvě piva navíc. Zhruba tak by se taky dalo popsat včera zveřejněné rozhodnutí pražského magistrátu, že od března nezruší kvůli šetření poslední spojení metra.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Nápad zkrátit provoz hlavní dopravní tepny Prahou zhruba o dvacet minut, takže by se člověk musel v centru dostat na eskalátory hodně před půlnocí, rozzuřil pochopitelně především milovníky nočního života žijících v okrajových čtvrtích: pro ně by to znamenalo obrazně tak o jedno dvě piva méně.

Ale jasně, že nejen je. V době, kdy západoevropské metropole naopak dělají všechno pro to, aby lidi udržely v centrech měst co nejdéle, ať už pijí alkohol nebo se baví někde na koncertě či v divadle se sklenkou džusu v ruce, to byl opravdu hodně zpátečnický nápad.

Návrh připravený k magistrátnímu schválení ihned vyvolal mezi obyvateli města nebývalou solidaritu. Ta nejviditelnější proběhla – jak už se v poslední době stává zvykem – na Facebooku, kde proti plánu protestovaly tisíce lidí. Není tedy vlastně divu, že včera primátor Pavel Bém návrh na tiskovce demonstrativně roztrhal před novináři a slíbil, že kvalita městské dopravy se rozhodně nebude – dokud on bude sedět na primátorské židli – redukovat. Chtěl si připsat alespoň nějaký plusový bod.

Bém má máslo na hlavě pochopitelně nejen kvůli stavu pražské dopravy. Ale vzhledem k současné tristní podobě významné části města kvůli stavbě tunelu Blanka nemá moc příležitostí veřejně vystupovat jako člověk, který Pražanům zlepšuje podmínky pro život, co se dopravy týče. Svědčila o tom i jeho nedávná ostrá výměna názorů s Václavem Havlem, kdy Bém ztratil nervy, a po Havlově kritice Blanky bývalého prezidenta v médiích seřval jako malého kluka.

Roztrhání blbého návrhu je hezké gesto. Nicméně jestli si chce primátor napravit svou pověst, musel by takových papírů denně trhat mnohem víc, respektive by měl konečně dělat něco pro to, aby se mu vůbec nedostaly na stůl. To bychom po něm ale asi chtěli moc: vždyť si je na tom stole sám často píše.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].