Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Kubice žije dál

Sociální demokraté bouchají šampaňským - skupina státních zástupců, kteří se dali dohromady kvůli ověření faktů z takzvané Kubiceho zprávy, oznámili, že nezjistili žádné prorůstání organizovaného zločinu se státní správou a ani nátlak na vyšetřující policisty.

Sociální demokraté bouchají šampaňským – skupina státních zástupců, kteří se dali dohromady kvůli ověření faktů z takzvané Kubiceho zprávy, oznámili, že nezjistili žádné prorůstání organizovaného zločinu se státní správou a ani nátlak na vyšetřující policisty. O tom právě hovořil Kubice, když před loňskými volbami veřejně vystoupil s ostrou kritikou postupu vládních politiků a lidí na ně napojených. Tato kritika směřovala zejména k sociální demokracii, která měla pod kontrolou bezpečnostní složky a jejíž lidé se měli zároveň spolupodílet na trestné činnosti.

„Odpověď dnes poskytlo Vrchní státní zastupitelství. Kubiceho sebevědomá a výbušná předvolební tvrzení se nepotvrdila,“napsal na svůj blog místopředseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Radost ČSSD je ale předčasná. Fakt, že státní zástupci na nic nepřišli, totiž nevypovídá o ničem. Respektive vypovídá o limitech podobných „komisí“.

Jaká jsou fakta? Letos v únoru se prokázalo, že z vrchu nařízená razie v Kubiceho Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu byla vyvolaná ze smyšlených důvodů. O co šlo? Kubiceho lidi, kteří byli nasazeni na ty nejdůležitější kauzy jako plánovaný mnohamiliardový podvod v kauze biolíh, ČEPRO či vraždy Františka Mrázka, přepadlo komando Inspekce ministra vnitra s tvrzením, že policisté mimo jiné padělají cestovní výkazy. Kvůli vyšetřování se zabavovali počítače, čímž bylo ohroženo a minimálně se zpozdilo vyšetřování. Kubice tehdy kritizoval, že jde o zastrašování. Rok na to se ukázalo, že měl pravdu. „Byla to nafouknutá bublina,“ řekl v únoru Právu dozorující žalobce Jaroslav Kučera.

Stejně tak se prokázalo, že v souvislosti s Kubiceho zprávou byli nezákonně odposloucháváni novináři a politici, což opět nařídila Inspekce ministra vnitra, která byla také pod kontrolou ČSSD. A v neposlední řadě – i nadále se vyšetřují kauzy biolíh či ČEPRO. Takže Kubiceho zpráva zatím žije dál.

Státní zástupci nyní ke spokojenosti ČSSD prohlásili: „Skupina neshledala jako oprávněné argumenty předkladatele zprávy ve vztahu k veřejně prezentovanému označení, tedy k názvu ,Informace o prorůstání organizovaného zločinu a jeho propojení s některými politiky‘.“ Nelze se ale příliš divit, protože většina případů zmiňovaných v Kubiceho zprávě je stále vyšetřována. Nic se tedy zatím nemění.

Pro ÚOOZ, ale především pro veřejnost, by byla znepokojivá až ta zpráva, že vyšetřování tohoto útvaru nikam nevedlo a velké kauzy vyšuměly do ztracena.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].