0:00
0:00
11. 12. 20083 minuty

Je to všechno pro Kočku

Že by pražským radním konečně došla trpělivost s Inchebou a králem českých světských Václavem Kočkou? Vypadá to skoro tak. V pondělí magistrát neskousnul, že Incheba odmítla podepsat dodatek ke smlouvě na pronájem holešovického Výstaviště.

Autor: Respekt

Že by pražským radním konečně došla trpělivost s Inchebou a králem českých světských Václavem Kočkou? Vypadá to skoro tak. V pondělí magistrát neskousnul, že Incheba odmítla podepsat dodatek ke smlouvě na pronájem holešovického Výstaviště, kterým by se zavázala zaplatit dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce. A radní vidina miliardy korun zaplacená z magistrátní kasy donutila přemýšlet, jestli by nestálo za to celou Inchebu poslat tam, kam si za své podnikání zaslouží jít.

↓ INZERCE

Nejde jen o to, že si chce Incheba nechat peníze z pojistky a opravy paláce (který podle jedné z nevyšetřených verzí někdo zapálil v rámci vyřizování si účtů s Kočkovými) nechat na městě a daňových poplatnících. Když si před sedmi lety Výstaviště pronajímala, slíbila městu, že do Výstaviště investuje dvě miliardy. Jenže skutek utek a dnes je na tom areál ještě hůř, než byl před jejím příchodem.

Velmi podobně je na tom zámek v Moravském Krumlově. Ten si Incheba také pronajala pod podmínkou, že ho opraví. Výsledek je úplně stejný jako v Praze: zámek chátrá a žádné peníze od Incheby zatím neviděl. Což se jí hodí do krámu. Ráda by z něj totiž odvezla jeho nejcennější poklad, expozici obrazů Slovanská epopejAlfonse Muchy. Prý jim škodí místní vlhkost, zima a také to, že je odsud může někdo snadno ukradnout. Takže by se jim prý lépe vedlo, kde jinde než na pražském Výstavišti. Zámku vypověděla k příštímu dubnu smlouvu na pronájem sálu s epopejí a přes protesty (petici proti přesunu zatím podepsaly skoro dva tisíce lidí) dělá všechno pro to, aby ji dostala do Prahy.

Je to chytrý podnikatelský kalkul. Jedním z nejnavštěvovanějších muzeí v hlavním městě je Muchovo muzeum v Panské ulici. Jeho majitel, realitní podnikatel a vydavatel Sebastian Pawlowsky, na něm loni jen ze vstupného utržil skoro osmnáct milionů, za což mu radní Milan Richter přiklepl v neblahé, naštěstí nakonec zrušené akci „dotace na vstupenku“ další čtyři a půl milionu. Muzeum milují zahraniční turisti, Mucha je pro ně ve městě stejným tahákem jako Kafka nebo flekovské pivo. A to přitom v muzeu najdou jen dvacet Muchových originálů, vesměs druhořadého významu.

To Slovanská epopej je unikát, kvůli kterému by na Výstavišti nejspíš museli udělat zvláštní parkoviště pro autobusové zájezdy. Je jasné, že tržby by se tu Inchebě oproti Moravskému Krumlovu zvedly o několik řádů. Pražští radní, jakožto zástupci města, kterému Mucha kdysi své obrazy daroval, tenhle záměr letos schválili a Milan Richter v pondělí prohlásil, že je připraven plátna z Krumlova okamžitě odvést. Jenže jeho kolegové se na jednání z kraje týdne znovu nedohodli, jak přesně by to mělo s obrazy v Praze vypadat a projednávání o přesunu expozice znovu odložili.

To je jedině dobře. Měli by si totiž pořádně rozmyslet, jestli jim další holport s podrazáckou Inchebou opravdu bude stát za to.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].