Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Jak s tím Tlustým jednali?

Po třech dnech dohadů na kompromisním znění reformy se Vlastimil Tlustý probudil a zase se mu něco nelíbí. Tentokrát zjistil, že snížení daní vlastně žádným snížením daní není. Teď už spor spočívá v tom, jak dlouho vlastně Tlustý podrobné propočty měl, jak pozorně si je přečetl a proč s nimi vystupuje až nyní.

Opravdu jen velmi těžko se dá teď rozumět tomu, co se to vlastně v ODS děje. Po třech dnech dohadů na kompromisním znění reformy se Vlastimil Tlustý probudil a zase se mu něco nelíbí. Tentokrát zjistil, že snížení daní vlastně žádným snížením daní není. Přesněji řečeno kvůli různému škrtání a navyšování odpočitatelných položek si lidé s průměrnými příjmy v roce 2009 oproti roku 2008 pohorší.

Mezitím se v Topolánkově straně strhla další hádka, ventilovaná přes média. Už není o tom, jak reformu přepsat. Teď už spor spočívá v tom, jak dlouho vlastně Tlustý podrobné propočty měl (vedení ODS tvrdí, že od půlky července), jak pozorně si je přečetl a proč s nimi vystupuje až nyní.

O to ale teď ani moc nejde. O Vlastimilu Tlustém přece všichni ví, jak nevyzpytatelný hráč s podivnými záměry je. Vždy hrál na sebe, vždy měl neprůhledné záměry, vždy jako politik kázal vodu a pil víno. Třeba když srdnatě brojil proti tzv. poslaneckým pomníčkům a sám pak prosadil stavbu aquaparku za desítky milionů v obci, kde nebyla ani voda.

Divit se, že teď dělá Tlustý problémy, je trochu divadlo. Zajímavější je spíš pohled do ODS jako celku. Dosavadní průběh debat o reformě nasvědčuje tomu, že máme před sebou partu rozhádaných amatérů neschopných vyvést tuhle zemi z problémů. Jak asi pondělní a úterní jednání o kompromisu na klubu ODS vypadalo? Politický outsider si to opravdu umí těžko představit. Proč třeba vedení klubu ODS tuhle situaci nepředvídalo? Proč se Tlustého nezeptali: Četl jsi ta čísla? Nevadí ti, že u některých lidí dojde naopak k růstu daní? Nebudeš náhodou ve čtvrtek říkat, že je to podvod, že jsi o ničem nevěděl a že reformu nepodpoříš?

Je vůbec možné, že by takhle polopaticky debata o zásadních problémech v politice neprobíhala, když se tak promýšlí řešení v každé firmě?

Mezi lidmi, kteří si nevěří a přitom jednají o důležitých věcech, je zvykem dohody podepisovat. Je zřejmě na čase, aby poslanci ODS něco takového mezi sebou zavedli.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].