0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Glosa8. 11. 20073 minuty

Hořký protidrogový týden ve Slaném

Situace je opravdu paradoxní – místo dotčených učitelů a rodičů se za práva dětí bijí odborníci zvenčí.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

O „policejním komandu“, které minulý týden vtrhlo na dvě základní školy ve Slaném, se už po pár dnech mluvilo po celé zemi. Akce místních policistů pátrajících po drogách mezi patnáctiletými výrostky strhla vlnu protestů nejen protidrogových expertů, ostře se vůči ní ohradilo i ministerstvo školství. Přímo ve Slaném se ale poprasku okolí nestačí divit – jak ředitelé obou základek, tak rodiče si libují nad dobře provedenou policejní prací.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Po chodbách budovy lepící se na okraj historického náměstí ve Slaném pobíhají desítky dětí. Mezi caparty ověšenými aktovkami a pytlíky na bačkory si vykračuje i parta zdejších mazáků z devítek. „Jasně, že to bylo překvapení, ale kdo nic neměl, byl v pohodě. Kdo měl, byl posranej,“ prohodí jeden z nich a ostatní to zvesela odkývají. Když ale na hodinu dějepisu napochodovala desítka uniformovaných mužů se speciálně cvičeným psem, nesmál se prý nikdo.

Byla to opravdu nečekaná věc, ještě minutu před vstupem policie do budovy o něm nevěděl ani sám ředitel. „Zrovna jsem odcházel na hodinu, když jsem místo sekretářky narazil před ředitelnou na dva policisty s povolením v ruce. A dalších osm se psem čekalo na chodbě,“ vzpomíná na moment překvapení Miroslav Šindler. Prvotní rozčarování prý ale rychle odeznělo. „Nebyla to žádná razie, dětem to slušně vysvětlili a nechali je opustit třídu. Nekonalo se ani prohledávání věcí, kolem lavic jen prošel pes a lehnul si u konkrétní tašky. Já v tom nevidím problém a stejné reakce mám i od rodičů,“ krčí rameny ředitel. A důležité je podle něj i to, že podezření se skutečně potvrdilo – marihuanu (oficiálně zatím jen „zelenou drť“) měli u sebe tři deváťáci. Podobné ohlasy má prý i ředitel druhé z kontrolovaných základek, kde se přitom nenašlo vůbec nic.

Sami policisté od začátku nijak nepopírají, že smysl akce měl být především preventivní, a pokud prý nevadí přímo školám, nevidí důvod, proč v podobném duchu nepokračovat i do budoucna. Právě tohle ale pobouřilo české protidrogové experty natolik, že už druhý den po první novinové zmínce o zásahu dorazila k řediteli Šindlerovi otázka, zda se chystá slánskou policii žalovat. „V rámci policejní logiky slánského případu je každé z dětí podezřelé, a to nevytváří nic jiného než zbytečnou atmosféru strachu,“ shrnuje ředitel protidrogové organizace Sananim Jiří Richter. Mnohem důležitější je podle něj při prevenci dlouhodobá práce učitelů a kontakt školy s rodiči.

Ta situace je opravdu paradoxní – místo dotčených učitelů a rodičů se za práva dětí bijí odborníci zvenčí. Že se tak podobné „policejní epizody“ nebudou opakovat, je dnes mnohem pravděpodobnější než těsně po zásahu, kdy přímo na slánskou policejní ústřednu volali policisté ze tří dalších okresních měst se zájmem o „nový recept“.

„Že by to někoho odradilo, to těžko,“ prohodí jedna z patnáctiletých slečen na chodbě slánské základky a zapíná na mobilu hlasité přehrávání oblíbené rapperské kapely. „Do školy už to ale nikdo neponese,“ dodává a ztrácí se za dveřmi třídy. A v tomhle mají jasno i slánští učitelé – i kdyby to byl jediný efekt „policejního komanda“, není to úplně k zahození. Vidět v reálu, jak může vypadat razie na pár jointů, může mít pro děti větší efekt, než kdyby se o problémech s policií dovídali „nepoznamenaní“ od mazáckých spolužáků z vyprávění.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].