Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Glosa

Dobrá zpráva z Polska

Spousta lidí v Evropě si po víkendu zcela určitě oddechla. Po dvou letech totiž skončila vláda polských dvojčat Jaroslawa a Lecha Kaczyńských.

  • Autor: Globe Media /  Reuters
• Autor: Globe Media / Reuters

Spousta lidí v Evropě si po víkendu zcela určitě oddechla. Po dvou letech totiž skončila vláda polských dvojčat JaroslawaLecha Kaczyńských. V předčasných volbách zvítězila středopravicová Občanská platforma Donalda Tuska, které dalo hlas 41 procent Poláků. Volby byly považovány za nejdůležitější od pádu komunismu. Lze s klidem prohlásit, že to bylo referendum o tom, jestli Poláci chtějí dál pokračovat s Jaroslawem Kaczyńským, tedy politikem, který sázel na nacionalismus a spojil s extremisty.

Jaroslaw, mnohem aktivnější z dvojčat, ve funkci premiéra prohlásil za motto svého vládnutí hon na zkorumpované politiky. Proč ne, ale to by se musela padlá obvinění opravdu pořádně prošetřovat. Místo toho se změnila spíš na zbraně proti nepohodlným oponentům v parlamentu. Kaczyńský navíc kromě neandrtálského politického projevu a neustálého poukazování na nebezpečí zlých Němců, ještě zlejších Rusů a nanejvýš podezřelé Evropské unie nepohl s reformou zdravotnictví ani s žádnou jinou praktickou agendou. Dva roky se řešily školní uniformy, cenzura školní četby, potraty, trest smrti a blokování evropské ústavy. A především se dumalo o tom jak omezit Ústavní soud, aby šel politikům co nejlépe na ruku.

Poláci však ukázali, že vědí, kdy říci xenofobii, pesimismu a neustálému hledění do minulosti „ne“. K volbám přišlo 57 % mladých Poláků. Aktivní byli i Poláci, kteří pracují za hranicemi. Dlouhé fronty se stály na konzulátech ve Velké Británii, v Irsku i USA. A to je ta nejlepší zpráva z Polska. V našich postkomunistických demokraciích se dokážeme snadno zamotat do skepse, politické neschopnosti či hledět pěkně svrchu na ty, kdo nás vzali do štědré evropské rodiny. Donald Tusk není nový polský mesiáš, je to jen politik, který říká, že „potřebuje spojence, ne protivníky“. A to je v současném Polsku opravdový balzám pro uši.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].