Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Bolestná záležitost

Mohl by to být zásadní zlom v práci ministerstva obrany.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Mohl by to být zásadní zlom v práci ministerstva obrany. Tedy včerejší podpis smlouvy představitelů rezortu a auditorské firmy, která posoudí jak efektivně a spravedlivě rozhoduje úřad veřejné zakázky, jak zjednodušit systém řízení, kolik zbytečných úředníků propustit. Má to jednu vadu na kráse, i soutěž na posuzovatele soutěží vyvolala několik pochybností.

Vypsání a zorganizování soutěže na audit měl původně na starosti personální náměstek rezortu Pavel Mašek.„Obávám se, aby nešlo jen o formální soutěž, jedna taková, která měla posoudit práci ministerstva a zadávání zakázek už tady proběhla za ministra Jaroslava Tvrdíka. Stála osm milionů a její výsledky nám nepomohly,“ upozorňoval Mašek. „Audit musí být pro ministerstvo bolestná záležitost, řada činností v armádě i na úřadu se dubluje, audit ukáže, že budeme muset snížit počet zaměstnanců možná až na polovinu, a že naše soutěže o zakázky nejsou průhledné a veřejné,“ tvrdil. V říjnu jej ministryně Vlasta Parkanová z postu odvolala.

Samotná soutěž měla klasický průběh, ze čtyř uchazečů byli dva vyřazeni z formálních důvodů, tendr vyhrála předem favorizovaná firma S&S Management Systems. Výsledky auditu by měly být známy do konce příštího roku. Ministerstvo by pak mělo začít reorganizovat. A v tom je další problém, pokud z nějakých důvodů nepadne vláda dřív, bude mít Parkanová na reformu zhruba rok. A nedá se očekávat, že by se jí podařil zázrak - tedy změnit práci ministerstva a armádních důstojníků – za tak krátkou dobu. Další ministr s největší pravděpodobností strčí audit do šuplíku.

Problém je v tom, že se ministerstvo obrany za audit jen schovává. Už dnes má dost informací – a znal je i odvolaný personalista Mašek – které by mohly spustit okamžitou personální reformu armády. Známých podezřelých zakázek na vyzbrojení a vybavení armády jsou už dnes stovky, ať už za miliony nebo za miliardy, i o nich má ministerstvo celkem jasné a výmluvné informace. Třeba o tom, že šestnáct (podle jiných informací deset) armádních úřadů, které bez koordinace zakázky vypisuje, je opravdu hodně. V Německu nebo Rakousku si vystačí se třemi. Pak si v té nepřehlednosti marně lámeme hlavu, proč jsme koupili obrněné transportéry od stejného výrobce mnohem dráž, než třeba Poláci. A tak dál.

Ale připusťme, že se audit povede, a že vystaví ministerstvu nemilosrdné zrcadlo. Ministryně Parkanová by už teď měla na každém kroku hlásit, že pak do úřadu i armády odvážně řízne, že ještě předtím, než se začne věnovat další předvolební kampani, stihne provést změny, které jí auditoři doporučí. Na výsledek si můžeme vsadit. Nestihne. Volební kampaň bude na jakýkoli politický risk nepříjemně blízko.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].