0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Glosa18. 2. 20102 minuty

Antiavatar

Zdeněk Troška je démon, který žije ve svém vlastním, alternativním vesmíru. Pohled do něj zprostředkovává nám, běžným smrtelníkům, pouze svými neuvěřitelnými filmy.

  • Autor: Respekt

Platí to i o jeho nové komedii Doktor od Jezera hrochů, v němž nebohým divákům předkládá k uvěření fikční svět, který se s běžně žitou společenskou realitou nemá nic společného. Nabízí únik do pohádky, ale na rozdíl od Cameronovy Pandory se na Jezero hrochů budete snažit co nejrychleji zapomenout.

A je nutné poznamenat, že některé výjevy z filmu vás mohou v paměťovém centru mozku strašit hodně dlouho. Není velký rozdíl mezi hihňajícími se čertíky z jeho pohádek a pitvořivými zdravotními sestřičkami z jeho „realistického“ filmu. V jeho podání není rozdíl ani mezi zlou čarodějnicí z Jasněnky a nepříjemnou tchýní ze Žižkova z Troškovy novinky. Svět podle Zdeňka Trošky obývají pouze samí hysteričtí, přeřvávající se a přehrávající lidé.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Ženy jsou buď proradné, ošklivé nebo sexuálně frustrované – v nejlepší konstelaci všechno najednou. Muži jsou buď podpantofláčtí ňoumové jako hlavní hrdina, bodří strejci, naivní hlupáci nebo komičtí děvkaři. Prostě blbci. Vztahy mezi nimi jsou uspořádány podle představy pětiletého dítěte o životě dospělých – ditěte, které v rámci svého vývoje začalo poznávat půvab tabuizovaných výrazů jako „prdel“. Na peripetiích kolem amputace oné části těla je koneckonců založena zápletka scénáře napsaného podle románu Miloslava Švandrlíka z roku 1980. Děj založený na komunálním humoru o nevěře a touze po penězích a kariérním postavení vypadá přenesený do současnosti jako úplné sci-fi, ty tři dekády od doby vzniku se v něm neobratně maskují jen tím, že se v něm nesmyslně šermuje Bruselem.

Doktor od Jezera hrochů je špatný, ale je špatný obzvlášť urputným způsobem. Jeho pokřivený pohled na svět je infantilní a překvapivě vlastně dost nihilistický. Co to vypovídá o naší mentalitě, když král české lidové komedie vyprodává kina s takovým přístupem ke světu? Smát se jeho zlým a idiotským zkarikovaným postavičkám totiž při nejlepší vůli nejde.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].