Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Glosa

Papaláši a kluci, co spolu mluví

Na teplickém večírku nešlo jen o zdraví, ale kvůli účasti Vladislava Husáka i o důvěryhodnost policie

Vladislav Husák, 2018 • Autor: Profimedia
Vladislav Husák, 2018 • Autor: Profimedia

Teplická párty politiků a byznysmenů konaná v době, kdy je to kvůli pandemii zakázané, vyvolala rozruch. Oprávněně. Opět se tu ukazuje, že se někteří papaláši cítí být něco víc, než jsou ostatní. Oslava by ale vyvolala ohlas i v dobách, kdy tu neřádil koronavirus.

Na oslavě narozenin místního šíbra Petra Bendy byli přítomni mimo jiné poslanec ANO Milan Hnilička, bývalý premiér Jiří Paroubek, místopředseda Rady České televize Jiří Šlégr či liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák. Zajímavé tudíž není jen to, že tito pánové nectí zákon, ale i jejich setkání samotné.

Podobné skupinky lidí z politiky, byznysu a policie tu a tam vyplavou na povrch a dokreslují zdejší realitu, které se s nadsázkou říká: kluci, co spolu mluví. Například Vladislav Husák je známý tím, že vždy bylo dobré se s ním kamarádit. Kolega Jaroslav Spurný o něm v roce 2012 napsal: “Náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák by mohl být chodící reklamou na heslo české policie Pomáhat a chránit. Problém je, že není úplně jasné, komu vlastně plukovník Husák pomáhá a koho chrání. Jestli zákon, nebo jeho vlivné porušovatele.”

Husák totiž byl už jednou hvězdou tajně pořízené fotografie z restaurace: v roce 2011 byl zachycen ve společnosti pražských politiků a lobbistů Pavla Béma a Tomáše Hrdličky. Když se fotografie objevila v Blesku, musel rezignovat. Pražským politikům se totiž v té době věnovali vyšetřovatelé, o Hrdličkovi se psalo jako o pražském kmotrovi.

Husák si evidentně podobné společnosti užívá i nadále. Není tedy jen skandál to, že nectí vládní nařízení, ale i to, že slaví s mužem, kterému se říká severočeský kmotr. Tak vysoce postavený policista nesmí zpochybňovat nezávislost svého sboru podobnými partičkami. A nejen on.

PS: V úterý policejní prezident Jan Švejdar na Twitteru uvedl následující: "Po dnešním jednání s plk. Husákem jsem rozhodl, že ho k 1. 2. 2021 odvolám z pozice krajského policejního ředitele a do doby ukončení kázeňského řízení ustanovím na řadovou pozici bez příplatku za vedení. Plk. Husák mě požádal o možnost čerpání řádné dovolené, jíž jsem vyhověl.”

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].